Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Měla by EU dotovat malé, nebo velké zemědělské podniky?

Aneta Zachová Aneta Zachová / Ed. 20. 6. 2018

Evropská komise navrhuje omezit dotace pro velké agrární podniky. Takzvané zastropování dotací na 60 000 eur je ale pro české agrární velkopodniky, které obhospodařují až dvě třetiny zemědělské půdy, nepřijatelné.

Stejnou pozici dlouhodobě zastává i ministerstvo zemědělství. Opačného názoru jsou drobní živnostníci. Ti vidí v omezení dotací příležitost, jak vrátit do české krajiny biodiverzitu a jak oživit český venkov. Na své straně mají i Evropskou komisi, která chce podporu ze svých fondů směřovat právě k malým a středním podnikům rodinného charakteru.

Přerozdělení dotací mezi malé a velké podniky se stalo hlavním tématem debaty „Co může společná zemědělská politika nabídnout českým zemědělcům?“, která se uskutečnila v květnu v Olomouci. Výstupem z debaty se stala doporučení, která shrnuje policy paper Anety Zachové. Řadu z nich je možno považovat za příspěvek do obecné veřejné debaty o SZP v ČR.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3190
vnitřní trh EU 112
zemědělství 14
Česká republika 2481
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky