Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Mayová znovu ztrácí na domácí půdě. Přeběhlíci mohou položit vládu, zradu plánují i ministři

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 6. 3. 2019

Britská premiérka Theresa Mayová se dál snaží přesvědčit unijní lídry k přejednání sporné severoirské pojistky, její vize odejít z EU 29. března s dohodou se však jeví jako předem prohraná. A zatímco Mayová tento týden pokračuje v jednáních s Bruselem, doma se jí situace opět komplikuje. V britském parlamentu sílí nové politické hnutí, do kterého odešly i tři konzervativní poslankyně a hrozí, že je další politici budou následovat. Zradu premiérky navíc plánuje i 15 britských ministrů, kteří chtějí Mayovou dotlačit k odložení brexitu a zabránit tak odchodu Británie bez dohody.

Podle experta na brexit Kryštofa Kruliše se vláda Theresy Mayové stává velmi křehkou. Rebelie tří konzervativních poslankyň totiž snížila už tak těsnou parlamentní většinu Mayové na pouhých osm poslanců – a to včetně podpory deseti poslanců z řad severoirských unionistů (DUP), o které se menšinový kabinet Mayové opírá. Samotní konzervativci tak v parlamentu už žádnou většinu nemají. Podle Kruliše však zrušení brexitu není na pořadu dne. „Varianta, že by k brexitu vůbec nedošlo, by podle mě znamenala mnohem delší sérii několika kroků. Muselo by tomu předcházet prodloužení termínu brexitu a následně nějaké významné změny a posuny na britské politické scéně. Tento scénář tedy podle mě není v dohlednu, ale zároveň není zcela vyloučený.“

Ondřej Mocek jako pravděpodobnější vidí variantu, že Británie stáhne aktivaci článku 50. “ Takový krok může do 29. března udělat kdykoliv – vláda může říct: Nedohodli jsme se, stahujeme náš výstup z EU a zůstáváme jejím členem,“ uvedl pro Info.cz Mocek, podle kterého bude pro brexit rozhodující první polovina března.

Původní vydání: Mayová znovu ztrácí na domácí půdě. Přeběhlíci mohou položit vládu, zradu plánují i ministři

Přejít
Tagy
Tagy
Evropská unie 2012
Spojené království 574
brexit 436
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky