Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Lukašenko z diktátora mírotvůrcem?

Pavel Daněk Pavel Daněk / Ed. 19. 11. 2015

Po prvotním strachu z rozšíření majdanských protestů na minskou třídu Nezávislosti se běloruský prezident velice rychle zorientoval. Lukašenkovi se dlouhou dobu nenaskýtala příležitost se z nesmírné závislosti na Rusku alespoň trochu vymanit, a dostát tak před občany slovům o nezávislosti a suverenitě Běloruska. Takovou příležitost poskytl tolik nechtěný konflikt na Ukrajině.

Běloruský prezident Aleksandr Lukašenko je minimálně v Evropské unii již dlouhou dobu považován za posledního diktátora v Evropě. Brusel na jeho režim kvůli násilnému rozehnání protivládních protestů v prosinci 2010 uvalil tvrdé sankce a kontakty mezi oběma entitami byly omezeny na minimum. Následkem toho nezbylo Minsku nic jiného, než se soustředit na rozvoj vztahů s ostatními hráči na mezinárodním poli. Svoji energii pak vydával zejména na dohadování podmínek fungování nově vznikajícího Euroasijského svazu. Avšak i kvůli absenci kontaktů s EU nemohl Minsk výrazněji čelit tlaku Moskvy. Rusové jasně chápali, že Bělorusko zkrátka nemá jinou alternativu, než plně přistoupit na podmínky jejich hry.

Po prvotním strachu z rozšíření Majdanských protestů na minskou třídu Nezávislosti se běloruský prezident velice rychle zorientoval a pochopil, že v současné době může být jeho pozice vážněji ohrožena pouze někým ještě více prorusky smýšlejícím. Proevropská opozice je rozhádaná, nejednotná a celkově tak slabá, že pro něj již dlouhou dobu nepředstavuje žádného soupeře. Aleksandru Lukašenkovi se ovšem dlouhou dobu nenaskýtala příležitost se z nesmírné závislosti na Rusku alespoň trochu vymanit a dostát tak před občany slovům o nezávislosti a suverenitě Běloruska.

Příležitost dostát alespoň na oko těmto proklamacím, navázat kontakty se západem a díky tomu posílit svou pozici vůči Rusku, mu byla dána tolik nechtěným konfliktem na Ukrajině. Díky této krizi sice dostává na frak jedna ze základních tezí běloruského establishmentu; tedy o jednotě a pospolitosti slovanských národů; zároveň to ale Aleksandru Lukašenkovi dává příležitost zviditelnit se na mezinárodním poli, vylepšit svoji image „posledního diktátora“ v Evropě a „zatlačit“ na Rusy ve vzájemných vyjednáváních.

Dostat Petra Porošenka na jednání do Minsku nebylo pro běloruského prezidenta zas tak složité. Od svržení Janukovyče se Aleksandr Lukašenko snažil o co nejlepší vztahy s novou ukrajinskou vládou. V březnu se sešel s Turčinovem a poté osobně přijel i na inauguraci Porošenka do Kyjeva. Při pozorování komentářů běloruského lídra týkajících se krize na Ukrajině bylo navíc jasně patrné, že k Ukrajincům chová přinejmenším skryté sympatie a s aktivitami Moskvy v oblasti ne úplně souhlasí. Při tom všem je ale s Rusy tak úzce svázán a tak silně na nich především ekonomicky závisí, že se svou nechuť s jejich aktivitami neodvážil artikulovat hlasitěji. Místo toho se rozhodl situaci využít ve svůj prospěch – pasovat se do pozice mírotvorce.

Tato pozice mu vyšla nad očekávání. Do Minsku se v úterý 26. srpna sjeli klíčoví hráči rozhodující o konfliktu na Ukrajině. Zásadní byla pro běloruského lídra účast čelných unijních představitelů. Tedy těch, kteří na něj před více než 4 lety uvalili sankce, až doteď ho bojkotovali a byli ochotni se setkávat tak s maximálně jeho ministrem zahraničí Makejem. Nyní jsme mohli vidět v přímém přenosu, jak si Lukašenko třese rukou s baronkou Ashtonovou, stejně tak jako s Porošenkem či Putinem. Státní média situace plně využila a informovala o Minsku jako o hlavním městě světové politiky. Konfliktní a nediplomatický Lukašenko se stal rázem světovým mírotvůrcem majícím dobré kontakty se všemi znesvářenými stranami a nyní dokonce i s EU! Na tomto jeho obrazu nic nemění i faktická bezvýslednost minských jednání. Lukašenko přivedl do svého hlavního města všechny důležité strany konfliktu, a to se počítá.

Původní vydání: Lukašenko z diktátora mírotvůrcem?

Přejít
Tagy
Tagy
Bělorusko 280
Evropa 3420
Rusko 1307
Ukrajina 1022
mezinárodní bezpečnost 1396
válka na Ukrajině 631
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: