Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kontroverzní volby v DR Kongo a jejich implikace pro mezinárodní společenství

Vilém Řehák Vilém Řehák / Ed. 3. 11. 2020
Kontroverzní volby v DR Kongo a jejich implikace pro mezinárodní společenství
foto AVEL CHUKLANOV/UNSPLASH

Demokratická republika Kongo je největší zemí subsaharské Afriky ležící přímo v srdci kontinentu. Její vnitropolitický vývoj tak ovlivňuje dění i daleko za jejími hranicemi.

AMO nyní vydává briefing paper, který shrnuje události kolem kontroverzních voleb z prosince 2018, rozebírá následný povolební vývoj a v jeho kontextu analyzuje přístup mezinárodního společenství. I přes zjevné manipulace totiž afričtí a západní aktéři, Českou republiku nevyjímaje, akceptovali vítězství kandidáta umírněné opozice v prezidentských volbách a stávající vládnoucí koalice v parlamentních volbách. Převážil tak pragmatický zájem na udržení stability Konga spojený s vírou v reformní étos nového prezidenta Félixe Tshisekediho, a to i za cenu oslabení demokratických principů. Povolební vývoj nicméně ukazuje, že možnost zásadní změny je omezená. Politické instituce, ekonomiku i bezpečnostní složky totiž nadále ovládá dlouholetý prezident Joseph Kabila. Příklad konžských voleb tak ukazuje, že mezi spojitými cíli stability a dobrého vládnutí může být zásadní rozpor. Udržení současné stability přitom nezaručuje ani dosažení dlouhodobé stability, ani zlepšení principů vládnutí.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Subsaharská Afrika 94
mezinárodní obchod 330
volby 1319
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky