Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Koka v bolivijské kultuře

AMO AMO / Ed. 22. 2. 2016

Koka je v Bolívii rozšířena nejen díky svým účinkům, ale i z praktických důvodů. Půda se dá jen těžko používat pro pěstování jiných rostlin, takže přizpůsobivá koka je vhodnou alternativou. Navíc spektrum jejího využití je značně široké. Její žvýkání je poměrně rozšířené, jelikož zahání hlad, zmírňuje nemoci způsobené nadmořskou výškou a dodává tělu potřebné vitamíny a proteiny. Dokonce dokáže zlepšit plicní a zažívací potíže, stejně jako zabraňuje závrati.

Koka má zejména velký náboženský význam. První zmínky o pěstování koky sahají do doby před příchodem Inků, kteří ji používali jednak pro náboženské obřady, ale také jako anestetikum a to v kombinaci s alkoholem. Inkové žvýkali listy koky při náboženských obřadech a rituálech jako obětinu boha Slunce.

Obětování koky bohům se udrželo i do současnosti, dnes se obětuje jako „Mama Coca“, což je dcera „Pača-Mamy“ (bohyně přírody a země). Jen pro příklad: Bolívijci obvykle dávají koku pod kámen před dlouhým putováním, aby si zajistili bezpečné překonání cestovních nástrah. Častěji se však používá, aby vyhnala zlé duchy z indiánského obydlí či aby zajistila bohatší úrodu. Dokonce se v některých těžko přístupných oblastech používá jako platidlo.

Žvýkání koky je oblíbené jen u zdejší indiánské populace, někteří obyvatelé měst to považují za zavrženíhodný indiánský zlozvyk. Přesto se žvýkání lístků praktikuje téměř kdykoli a kdekoliv, výjimku netvoří ani svatby či pohřby. Bolívijci koku nosí ve vlněných sáčcích, obvykle jednu dávku tvoří dvacet až třicet lístků. Často se koka žvýká spolu s třtinovým cukrem či s lístky jiných rostlin, nebo s rozemletým vápencem. Právě vápenec uvolňuje alkaloidy a zjemňuje trpkou příchuť koky. Ke koce se občas přidává kromě cukru i anýz, údajně tak vzniká chutná směs.

Domorodí Bolívijci v minulosti používali žvýkání koky i jako měřítko času a vzdálenosti: jako Cocadu (čili jednu dávka koky). Takže, stručněji řečeno, Bolívijci měřili požadované údaje podle počtu spořádaných dávek koky.

Problematika spojená s pěstováním této tradiční rostliny se dostala do zájmu celosvětového tisku až s postavou Evo Moralese, nového bolívijského prezidenta. Sám Morales se netají skutečností, že sám je bývalý pěstitel koky a aktivně podporuje její legalizaci. Nechal se však slyšet, že: „Koka není kokain.“ To znamená, že Morales bude pokračovat v dekriminalizaci pěstování koky, protože koka podle něj je nutná pro přežití obyčejných a chudých obyvatel. Na druhou stranu se bude snažit potlačit obchod s narkotiky a zneužívání koky k výrobě kokainu.

V budoucnu by mělo být vypsáno referendum o otázce koky. Moralesova vláda se bude snažit najít jiné vhodné využití koky, nabízí se zejména její používání ve farmaceutickém průmyslu či ve výrobě zubních past nebo nealkoholických nápojů. Evropská unie přislíbila financovat program, který se bude zabývat právě otázkou využití koky v průmyslu.

Moralesova politika však bude dlouhodobě narážet na snahu americké vlády, která se snaží vymýtit obchod s drogami.


ZDROJE:

http://en.wikipedia.org/wiki/Coca; Coca – Wikipedia, the free encyclopedia

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4623350.stm; BBC NEWS | Business | Colombian farmers launch Coke rivals

http://www.evomorales.net/; EvoMorales

Tagy
Tagy
Latinská Amerika 114
kulturní dědictví 47
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky