Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kofi Annan: politik přelomu milénia

Josef Kučera Josef Kučera / Ed. 16. 7. 2019

Minulý týden obletěla svět zpráva o smrti sedmého Generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Josef Kučera pro Africký informační portál napsal shrnující článek k připomenutí, co ghanský diplomat pro svět symbolizoval, a za co v roce 2001 obdržel Nobelovu cenu za mír.

Kofi Annan se narodil v tehdejším Zlatonosném pobřeží roku 1938 do aristokratické rodiny. Během roku 1957, který byl pro Ghanu (a tedy i pro celou Afriku) klíčový, Annan ukončil studia na střední škole. Zde je třeba nastínit základní myšlenky, na kterých tehdejší první prezident, Kwame Nkrumah, budoval nově vzniklý stát. Těmi byla nezávislost Afriky během studené války na bývalých koloniálních mocnostech a spojení Afriky pod ideou pan-afrikanismu s cílem řešit společné problémy. Kofi Annan šel v jeho myšlenkových šlépějích ještě dál a povýšil problémy Afriky na problémy celého lidstva.

Annan poprvé proniká do struktur OSN v roce 1962, kdy se stává zaměstnancem Světové zdravotnické organizace (WHO). O deset let později získává příležitost studovat na prestižním MIT (Massachusetts Institute of Technology), který je součástí skupiny nejlepších univerzit na východním pobřeží USA Ivy League. Inkriminované období charakteristické koncem války ve Vietnamu, politikou détente ve spojení s liberalismem vysokoškolského prostředí tehdejších Spojených států bylo další kapitolou ideové mozaiky, která Annana pomáhala formovat. Po krátkých dvou letech ve službách ghanského státu (jako manažer Ghana Tourist Development Company) se znovu vrací do mezinárodních institucí, v nichž působí do konce aktivní kariéry.

Celý text najdete zde.

Původní vydání: Kofi Annan: politik přelomu milénia

Přejít
Tagy
Tagy
OSN 95
Subsaharská Afrika 94
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky