Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Když je zahraniční vlastník problém: co chybí v návrhu zákona o prověřování investic

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 10. 2. 2020

Policy paper se věnuje připravovanému českému zákonu o prověřování zahraničních investic. Kriticky hodnotí jeho potřebnost, podobu a upozorňuje na některé jeho nedostatky. Zákon umožní blokovat zahraniční investice ze zemí mimo Evropskou unii ve vybraných sektorech, pokud vláda dojde k závěru, že ohrožují bezpečnost a pořádek České republiky.

Paper dochází k závěru, že zákon o prověřování zahraničních investic představuje užitečný nástroj pro omezení zahraničního ekonomického vlivu ze zemí s nedemokratickými režimy. Jeho role je složitá v tom, že se snaží neantagonizovat zahraniční investory a současně poskytnout vládě nástroj k legálnímu vypořádání se s nežádoucími investicemi. Regulace investic do sdělovacích prostředků představuje citlivé téma, které se současné verzi zákona zatím nedaří vhodně uchopit.

Zákon patří patrně k tomu nejdůležitějšímu, co bude letos parlament projednávat, ale téma zatím nevzbudilo velkou pozornost mezi podnikateli, zahraničními investory, politiky nebo novináři.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3217
ekonomika 907
vnitřní trh EU 112
Česká republika 2519
česká evropská politika 644
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: