Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Karabach, lidská práva, Rusko a mlčení české diplomacie

Václav Lídl Václav Lídl / Ed. 31. 12. 2015

Zatímco zraky světové veřejnosti jsou upřeny na krizi na východě Ukrajiny, konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se začíná postupně přesouvat ze zamrzlé do horké fáze. I zde hraje Rusko roli jakéhosi třetího aktéra konfliktu, který sleduje pouze své zájmy a přitom začíná narážet na hranice svých zahraničně-politických možností.

Válka mezi Baku a Jerevanem o Náhorní Karabach trvala šest let a vyžádala si více než třicet tisíc lidských životů. Až po diplomatickém nátlaku Moskvy došlo v roce 1994 k uzavření příměří mezi válčícími stranami. Mírová smlouva nikdy nebyla podepsána, protože je pro Ázerbájdžán nepřípustné, že Arménie skrze formálně nezávislou Náhorněkarabašskou republiku drží většinu území této bývalé autonomní oblasti a dalších devět procent ázerbájdžánského území jako nárazníkovou zónu.

Omezené vojenské střety probíhaly na frontové linii mezi oběma státy s menší či větší intenzitou posledních dvacet let. To se ovšem změnilo v minulých týdnech, kdy boje eskalují a začínají se množit spekulace o začátku nového kola války.

Komentář vyšel v Hospodářských novinách dne 14.8.2014.

Původní vydání: Karabach, lidská práva, Rusko a mlčení české diplomacie

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3198
Postsovětský prostor 427
Rusko 1118
lidská práva 390
Česká republika 2490
česká zahraniční politika 1078
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky