Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

„Jiný předseda komise by byl zradou na voličích“

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 3. 1. 2016

Pro budoucnost Evropské unie bude způsob výběru nového předsedy Evropské komise zlomový, říká pro MF DNES Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Budou volby do Evropského parlamentu přelomové v tom, že si voliči skutečně zvolí nového předsedu Evropské komise?

To je velká otázka a bude záležet na tom, jak se k tomu postaví státy Unie. Předsedu a členy Komise vybírá Evropská rada (hlavy států a vlád zemí Unie, pozn. red.) s přihlédnutím k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Takže není jednoznačně určeno, že Evropská rada musí vybrat kandidáta vítězné strany na celoevropské úrovni.

Dá se to přirovnat k něčemu, co známe z fungování politického systému v České republice?

Kdybychom to srovnali s českým ústavním prostředím, tak Evropská rada je tady v pozici českého prezidenta, který nominuje předsedu vlády. Jak víme, i v českém prostředí se prezident může chovat různě a říci si, že nabídku politických stran nevyužije a nominuje někoho jiného.

Jak důležité bude, jak se hlavy států k výsledku voleb postaví?

Bude to zlomový okamžik. I hlavy unijních států se mohou rozhodnout, že si do čela Evropské komise vyberou někoho úplně jiného.

Kandidáti hlavních celoevropských stran to staví tak, že kdyby k tomu došlo, bude to znamenat zásadní prolomení důvěry evropských politiků v demokratičnost Evropské unie. Mají pravdu?

Myslím, že mnozí evropští voliči o kandidátech na předsedu Evropské komise ani nevědí. Například ti čeští mají problém přiřadit „svou“ politickou stranu k tomu konkrétnímu celoevropskému kandidátovi na předsedu. Česká národní kampaň je totiž do velké míry o domácích tématech a téměř vůbec se celoevropští kandidáti neobjevují. Takže ano, pokud by k tomu došlo, dalo by se to vnímat jako zrada na voličích, ale nemyslím, že by si toho v nějaké zásadní míře všimli.

Ze strany hlav států a vlád je to tedy dobrá vůle? Žádná paragraf evropských smluv je k tomu nenutí?

Ano, smlouvy neříkají nic takového, že bychom si v unijních volbách volili předsedu Evropské komise, není tam nic ani o tom, že strana, která získá největší zastoupení v Evropském parlamentu, jej vybere. Je tam opravdu jen to, že Evropská rada má přihlédnout k výsledku voleb, ale přímá implikace, jak to tvrdí a hlásají ve všech debatách evropské politické strany, tam není.

Na druhou stranu musí předsedu schválit nový Evropský parlament, takže unijní politické strany mají právo veta. Může to dojít až tak daleko?

To právě může být velký test, jak se Evropský parlament bude chovat jednotně a zda dokáže oponovat Evropské radě. Může to být zajímavý střet mezivládního a nadnárodního modelu.

Původní vydání: „Jiný předseda komise by byl zradou na voličích“

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3245
Evropská unie 2068
Evropský parlament 198
volby 1331
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: