Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

„Hraje se o proevropskou orientaci.“ Rakouské volby pro INFO.CZ rozebrala analytička Lizcová

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 5. 12. 2016

Přesto, že má hlava státu v Rakousku reprezentativní roli, jde podle Zuzany Lizcové o hodně. Pokud by zvítězil Norbert Hofer ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a ta by v následných parlamentních volbách vyhrála, naplnily by se scénáře, které minimálně voliči druhého kandidáta považují za nejčernější.

„Dokonce se hovoří o tom, že by mohlo dojít k ´orbánizaci´ rakouské politiky, případně ke změně zahraničněpolitických priorit,“ říká Lizcová v narážce na Maďarsko.

O volbách se mluví jako o zlomových. Proč?

Je zajímavé, že dosavadní prezidenti byli vždy kandidáti dvou tradičně nejsilnějších stran – buď se jednalo o zástupce sociálních demokratů, nebo lidovců. Tohle je první prezidentská volba, kdy ani jeden z těchto tradičních kandidátů nepostoupil do druhého kola. Za další, většina Rakušanů ji vnímá jako rozhodnutí o dalším směřování celé země. Rakušané se rozhodují, zda podpoří dosavadní demokratický, liberální a proevropský kurz, nebo se vydají na jinou cestou, která zdůrazňuje národní identitu a snaží se vypořádat s negativními důsledky globalizace.

Zajímají se vůbec Rakušané o politiku?

V celostátních rakouských volbách bývá volební účast poměrně vysoká a Rakušané se o veřejné děni opravdu zajímají. Ve vysokém počtu přišli i k řádnému druhému kolu. Nyní je samozřejmě otázkou, zda to zopakují. Volební kampaň běží nepřetržitě neuvěřitelných jedenáct měsíců a rakouští voliči už z ní můžou být unavení. Témata, která v ní zaznívala, se navíc postupně vyčerpala nebo se vyhrotila. Výjimkou nebyly ani osobní útoky mezi kandidáty.

Celý rozhovor si přečtěte na stránkách Info.cz.

Původní vydání: „Hraje se o proevropskou orientaci.“ Rakouské volby pro INFO.CZ rozebrala analytička Lizcová

Přejít
Tagy
Tagy
Rakousko 94
volby 1329
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: