Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Francouzský export zbraní vzrostl loni o 60 %

Václav Nekvapil Václav Nekvapil / Ed. 22. 2. 2016

Odbytištěm francouzského zbrojního exportu jsou z velké části země Blízkého východu a Afriky, což svědčí o úspěchu tradiční strategie orientace na muslimský svět v roli jeho „advokáta“ na půdě mezinárodních organizací. V tak citlivé otázce pro národní zájmy, jakou je volba dodavatele zbraní a střeliva, se mnohé země blízkovýchodního a severoafrického regionu raději orientují na „neutrální“ Francii než na země angažované v irácké válce, které tytéž nebo obdobné zbraně rovněž na světovém trhu nabízejí.

Největším vojenským kontraktem uzavřeným roku 2004 byla smlouva na dodávku vojenských helikoptér NH90 a VIP sultanátu Omán v hodnotě 660 milionů euro. Druhým největším obchodním partnerem Francie z hlediska vojenského průmyslu byla v roce 2004 Saúdská Arábie, která nakoupila od francouzských zbrojařských firem vojenský materiál (především střely Shahine) za 420 milionů euro. Saúdská Arábie byla spolu se Spojenými arabskými emiráty největším odběratelem francouzských zbraní v celém období 1995-2004.

Zveřejněná zpráva rovněž ukazuje nepatrný počet odmítnutí udělit povolení k vývozu vojenského materiálu ze strany Francouzské republiky. Oproti 102 zákazům v roce 2003 úřady zamítly v loňském roce jen 80 žádostí o vývoz. Zajímavé jsou rovněž důvody těchto zamítnutí – jen ve 2 případech bylo důvodem, že kupující země nerespektuje lidská práva. Nejvíce případů zamítnutí (28) bylo zdůvodněno obavami o uchování míru a stability v nakupující zemi nebo v jejím regionu. V 19 případech z 80 se jednalo o strach z reexportu zbraní do třetích zemí. Za zmínku stojí rovněž fakt, že ani v roce 2003 ani 2004 nezamítly francouzské úřady vývoz zbraní s odůvodněním na „chování země vzhledem k mezinárodnímu společenství, zvláště z hlediska jejího postoje vůči terorismu, kvůli jejím spojencům a respektu k mezinárodnímu právu.“

V těchto souvislostech se vytrvalá snaha Francie zrušit zbrojní embargo vůči Číně jeví hned v lepším světle.

Tagy
Tagy
Evropa 3207
ekonomika 904
mezinárodní bezpečnost 1284
mezinárodní obchod 335
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: