Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Expert: Kurdy pojí společné utrpení, nezávislý Kurdistán by byl totalita

Tomáš Kaválek Tomáš Kaválek / Ed. 17. 3. 2018

Tomáš Kaválek poskytl rozhovor k aktuálnímu otázce Kurdů a samostateného Kurdistánu.

Před vznikem Islámského státu toho Evropané o Kurdech příliš nevěděli. Až v boji proti islamistům získali pověst válečných hrdinů. Analytik Tomáš Kaválek ale v rozhovoru pro iDNES.cz upozornil, že nezávislý Kurdistán by zřejmě byl socialistickou totalitou. Tu prosazuje teroristická skupina PKK. Nyní svět nečinně sleduje, jak Kurdy vraždí turečtí vojáci.

Z kurdských bojovníků se v Česku v posledních letech stali téměř až mytologičtí hrdinové a jak nedávno poznamenal odborník na Blízký východ Marek Čejka, debata o kurdské problematice je tu poměrně jednostranná. Proč mají Češi tak rádi Kurdy?
Myslím si, že to pramení z étosu, který získaly zejména frakce PYD (Strana demokratické unie) a YPG (Lidové obranné jednotky), což je ozbrojené křídlo syrských Kurdů v boji proti Islámskému státu. Nesmíme zapomenout ani na kurdskou regionální vládu v Iráku, kde pešmergové taky získali pověst bojovníků proti IS. Navíc vztahy mezi Českou republikou a kurdskou regionální vládou jsou dobré, Česko tam má svůj generální konzulát. A zároveň jsme od roku 2014 Kurdům poskytli dar v podobě munice, granátů i raketometů pro boj proti IS.

Mají Kurdové tak dobrou pověst i jinde?
Ano, po celé Evropě. Dřív se o Kurdech moc nevědělo, maximálně si člověk vzpomněl na to, jak trpěli za Saddámova režimu, a na vyhlazování Kurdů chemickými zbraněmi při operaci al-Anfal na konci irácko-íránské války v 80. letech. Kurdové využili svůj boj proti IS k získání mezinárodní podpory a zvýšení povědomí o kurdské otázce na Blízkém východě.

Celý rozhovor najdete zde.

 

Původní vydání: Expert: Kurdy pojí společné utrpení, nezávislý Kurdistán by byl totalita

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1241
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky