Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: Klimatým hledá PR strategist

Evropský supervolební rok startuje. Do boje půjdou Holanďané

Anna Vávrová Anna Vávrová / Ed. 3. 3. 2017

Za dva týdny se budou v Nizozemsku konat parlamentní volby. Přestože průzkumy veřejného mínění favorizují na vítězství stranu krajně pravicového Geerta Wilderse, pravděpodobnost, že vystřídá Marka Rutteho na postu nizozemského premiéra, je malá. Jaké výsledky volby přinesou a jak to ovlivní Evropskou unii?

Německo, Francie a v neposlední řadě i Česká republika. Hned v několika evropských zemích letos přitahují volby nebývalou pozornost. Důvodem je mimo jiné i nárůst popularity krajně pravicových uskupení, jež usilují o vystoupení své země z evropských struktur a vyznačují se protiimigrantskou či proputinovskou rétorikou. Prvním testem evropského populismu v době brexitu a Trumpa budou parlamentní volby v Nizozemsku, které proběhnou 15. března.

Průzkumy veřejného mínění favorizují na vítězství Stranu pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, který je už skoro 20 let jednou z nejvýraznějších postav evropské krajní pravice. PVV však v posledních dnech ztrácí podporu a měla by získat „pouze“ 26-29 křesel, tedy méně než pětinu z celkových 150 poslaneckých mandátů. Jejím nejbližším pronásledovatelem je liberální VVD současného premiéra Marka Rutteho, které průzkumy v současných dnech přisuzují 23-26 křesel.

Ani jedna z těchto stran však nemá účast v příští vládě jistou. Průzkumy totiž ukazují, že volby budou velmi vyrovnané a alespoň jeden mandát v nich pravděpodobně získá 12-13 partají. Mezi 10 a 18 křesly by měla získat hned šestice stran: křesťanští demokraté (CDA), sociální liberálové (D66), zelení (GL), sociální demokraté (PvdA), krajní levice (SP) a strana soustředící se na důchodce (50+). Do sněmovny by se navíc mohlo dostat ještě dalších 4-5 menších stran.

Celý text si přečtěte na stránkách Roklen.cz.

Původní vydání: Evropský supervolební rok startuje. Do boje půjdou Holanďané

Přejít
Tagy
Tagy
Evropská unie 2184
Nizozemsko 41
volby 1346
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: