Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Evropa podle nové německé koalice

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 14. 3. 2018

Pavlína Janebová v novém blogu na Atualne.cz komentuje vznik vlády v Německu a co bude její vznik znamenat pro Evropu.

Většina členů SPD v minulém týdnu v referendu podpořila zapojení strany do velké koalice po bok CDU a CSU a Německo se tak po více než pěti měsících od voleb dočká nové vlády. CDU byla během vyjednávání nucena vyjít SPD vstříc v řadě oblastí. Co bude nová „GroKo“ znamenat pro Evropu?

Z koaliční smlouvy je zřejmé, že Německo si je vědomo své klíčové role v Evropské unii a přijímá ji. Zároveň z dokumentu jasně vyplývá, že Evropská unie pro Německo i nadále představuje naprostou prioritu a preferovaný rámec v řadě politických oblastí, což pozitivně kvitoval např. předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který dokonce spočítal, že slovo „Evropa“ se v dokumentu na 179 stránkách vyskytuje celkem 322krát.

Angela Merkelová již v minulosti hovořila o tom, že vzhledem k měnícím se prioritám Spojených států amerických, posilování Číny a politice Ruska je třeba, aby Evropa při prosazování svých společných zájmů spoléhala sama na sebe a za tím účelem formulovala soudržnou společnou zahraniční, bezpečnostní, rozvojovou a lidskoprávní politiku. Ačkoli koaliční smlouva tuto pozici potvrzuje a dokonce obsahuje poznámku o navýšení finančních prostředků za tímto účelem, otázkou zůstává spíše to, zda na straně členských států existuje dostatečná vůle na formulaci těchto politik, resp. shoda na jejich klíčových principech.

Celý text najdete zde.

Původní vydání: Evropa podle nové německé koalice

Přejít
Tagy
Tagy
Německo 459
volby 1313
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky