Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

EU hlídá, abychom dostali slíbené roušky

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 24. 9. 2020
EU hlídá, abychom dostali slíbené roušky
foto KAROLINA GRABOWSKA

Při současném nedostatku zdravotnického materiálu se každý stát snaží chránit hlavně své občany a sehnat respirátory, roušky a další vybavení jednoduše kde se dá (ať už z Číny nebo zabavením dodávek pro okolní státy). Stále více se tak ozývají rozhořčené otázky, kde je pomoc Evropské unie. Unie přitom pracuje na třech frontách – zajišťuje, aby potřebný materiál zůstával v EU, aby ho mezi sebou státy EU sdílely a spolupracuje i s průmyslem na podpoře produkce.

Zaprvé Unie může dělat jenom to, co jí jednotlivé státy dovolí. Přesto v těchto dnech jedná činoroději, rychleji a účinněji, než je běžné nebo než jak si pamatujeme z migrační krize v roce 2015. Důležitá je jak koordinace sedmadvacítky států a jejich odlišných priorit, tak role celkového evropského „rozhodčího“, který hlídá, aby všichni hráli podle domluvených pravidel.

To, jak je to zásadní, se ukázalo například u hodně diskutovaných případů přeshraničního obchodu se zdravotnickými pomůckami. Například Německo, Francie, ale i Česká republika zakázaly veškerý vývoz roušek, respirátorů a jiného zdravotnického materiálu. Kritici Unie, mimo jiné i europoslanci za SPD, začali s gustem šířit zprávu, že Německo zadržuje dokonce materiál, který již má Česko objednaný a zaplacený. To se sice neprokázalo, hoax nicméně sloužil jako další munice proti Unii.

Kritizovaná EU se ale do věci záhy vložila a zasadila se o volný pohyb zboží po Evropě, do kterého patří i zdravotnický materiál. Německu a Francii pohrozila, že celá záležitost skončí žalobou, kterou by Berlín a Paříž jistě prohrály. Díky tomu se podařilo vývoz zdravotnického materiálu odblokovat a oba státy svá opatření zmírnily – z čehož máme prospěch i my v České republice. Český zákaz vývozu přitom platil dál. Až minulý čtvrtek se premiéři a prezidenti zemí Unie shodli na tom, že všechny země (včetně Česka) svůj zákaz vývozu zdravotnických pomůcek do jiných členských států zruší co nejdříve.

I když tedy jednotlivé země můžou přijímat opatření, která uznají za vhodná, Evropská komise se umí domluvit i se silnými státy, jako je Německo nebo Francie, a prosadit dodržování společných pravidel. Sama Česká republika by s nimi vyjednávala z mnohem méně výhodné pozice.

Čtěte více v plné verzi článku Venduly Karáskové pro Lidové noviny.

Původní vydání: EU hlídá, abychom dostali slíbené roušky

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3280
koronavirus 130
mezinárodní bezpečnost 1330
Česká republika 2610
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: