Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Debata kandidátů na prezidenta: Co od nich lze čekat v zahraniční politice?

AMO AMO / Ed. 20. 11. 2015

NATO, Afghánistán, Čína, Rusko, podpora lidských práv... Jak k tématům české zahraniční politiky přistupují kandidáti na prezidenta? Ptali se jich odborníci na mezinárodní dění. Diskusi jsme přenášeli on-line, níže najdete nejzajímavější výroky i videozáznam debaty.

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s českým Googlem dnes z pozice think-tanku zaměřeného na českou zahraniční politiku, který není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií, pozvala prvních pět oficiálních kandidátů, kteří mají podle dosavadních průzkumů nejvyšší šanci ve volbě uspět (Karel Schwarzenberg se omluvil).

V dynamické debatě, kterou precizně řídil šéfredaktor ČRo1 Radiožurnálu Jan Pokorný, byla otevřena spousta témat. Kandidáti se tak vyjadřovali k zahraničním prioritám České republiky, našemu vztahu k Evropské unii, Rusku či rozvíjejícím asijským trhům, izraelsko-palestinskému konfliktu nebo budoucnosti evropské integrace a vznikající bankovní a fiskální unii. Kandidáti čelili otázkám od odborníků z pořádající Asociace pro mezinárodní otázky. Došlo také na dotazy veřejnosti, které lidé pokládali přímo na místě nebo prostřednictvím internetového formuláře. Zájem o debatu totiž několikanásobně překročil možnou kapacitu sálu.

Níže najdete shrnutí priorit jednotlivých kandidátů v zahraniční politice a některé další názory prezentované v prezidentské debatě (kterou jsme zde přenášeli online formou videopřenosu a tweet reportáže).

Oblast zahraniční politiky je jednou z nejviditelnějších sfér působnosti prezidenta ČR, který má v diplomacii reálné personální i faktické kompetence.

Článek 63 odstavec 1 Ústavy dává prezidentovi v zahraniční politice značné pravomoci, ale zároveň je interpretace prezidentských pravomocí v některých oblastech nejednoznačná.

Podstatné výroky a názory prezentované v debatě:

Jak prezidentští kandidáti formulovali své postoje a priority v zahraniční politice:

Jan Fischer: Podstatná je průhlednost, výrazně aktivní působení v Evropské unii, obhajoba lidských práv a role v NATO.

Přemysl Sobotka: Prezident by měl koordinovat zahraniční politiku celé republiky a vlády. Priority jsou NATO, ale i spolupráce se zeměmi, které napomáhají ekonomickému rozvoji Česka. Prezident by měl zastupovat především Českou republiku, protože je prezidentem České republiky.

Jiří Dienstbier: Prezident má usilovat o koordinaci s vládou, ale rovněž má usilovat o debatu napříč politickým spektrem. Je podstatné nedostat se na periferii evropské integrace. Sami o sobě, my Češi, nejsme bez širší spolupráce v Evropě partneři pro světové hráče.

Miloš Zeman: Prezident by neměl poškozovat pověst Česka tím, že se dostává do permanentního konfliktu s vládou a parlamentem. Může mít sice odlišné názory, ale ty má pouze tlumočit a přesvědčit svými argumentačními schopnostmi vládní či parlamentní představitele. Zájmem je nejen být v hlavním proudu EU, ale podílet se na konkrétních evropských projektech, na první místo řadím transevropské (energetické a informační sítě).

Další zajímavé odpovědi a výroky:

Zástupce ředitele Výzkumného centra AMO Vít Dostál se ptal Jiřího Dienstbiera na to, zda bude budoucí prezident podepisovat smlouvy, které schválil český parlament: Prezident má povinnost provést ratifikaci zákonů, pokud dají souhlas obě komory parlamentu. Jistě by to nemělo být realizováno tak, jak tomu je nyní, u současného prezidenta.

Přemysl Sobotka na otázku arabistky Ireny Kalhousové týkající se přístupu k Íránu odpověděl: Velmi mě mrzí, že prezident Obama zrušil projekt raketového deštníku v Evropě. … Izrael je obrovsky ohrožen, takže plně chápu, že plně potřebuje podporu. Každý, kdo byl v Izraeli, ví, jak je ta země statečná.

K preventivním vojenským intervencím se vyjádřil i Jan Fischer: „Vojenské řešení je vždy až nejzazší a musí následovat plán B. Musíme vědět, co přijde potom.”

Miloš Zeman odpovídá na otázku viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, zda lze najít třetí cestu mezi obhajováním lidských práv a byznysem: Česká ekonomika by se zbytečně připravovala o exportní příležitosti, kdyby vydávala silácká prohlášení. Paradoxně by takovými prohlášeními myšlence lidských práv spíše uškodila. Pokud jednám například s čínskými představiteli interně, jsou vstřícní a snaží se o lidských právech diskutovat.

Profesor práva z Cardiff University Jiří Přibáň: Chtěl bych poopravit prezidentské kandidáty. Prezident republiky má zastupovat stát, nikoliv národ. Tato slova by se neměla zaměňovat.

Jiří Dienstbier o evropské integraci: Naším zájmem je, aby integrace pokračovala. Buď budeme pokračovat, nebo se vrátíme ke konfliktním řešením. … Směřujeme k něčemu, co by se dalo nazvat federací. A o suverenitě ČR v rámci EU: Suverenitu rozlišuji jako faktickou a právní. Právně jsme suverénní, fakticky je naše suverenita však ještě mnohem větší, když jsme součástí EU.

Jan Fischer o evropské integraci: Buďto federace, nebo rozpad? Tak to není. Federace podle mě není řešení. Evropa je velmi odlišný svět, než byly Spojené státy v době, kdy vznikaly. … Evropská vize, integrační proces má smysl. Společná energetika, energetická bezpečnost ano … ale federace řešení není.

Na dotaz, zda by kandidáti podpořili Palestinu jakožto nečlenský stát v rámci OSN, Přemysl Sobotka zamítavě. Jestliže hnutí Hamás používá teroristické praktiky směrem k Izraeli a není možno je zatím jako jednotný stát. Budoucnost řešení však budou dva státy.

Původní vydání: Debata kandidátů na prezidenta: Co od nich lze čekat v zahraniční politice?

Přejít
Tagy
Tagy
volby 1331
Česká republika 2548
česká bezpečnostní politika 316
česká evropská politika 654
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: