Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Další rozšiřování Evropské unie: kdo, kdy a proč?

Ivana Jemelková / Ed. 4. 3. 2016

Research paper Ivany Jemelkové se zabývá možnostmi rozšiřování Evropské unie. Zahrnutím zemí Balkánu a případně také zbývajících států západní Evropy, které zatím tvoří „bílá místa“ na mapě Evropské unie, dojde k uzavření evropského prostoru směrem dovnitř. Dalším logickým směrem zájmu Evropy bude posilování spolupráce se zeměmi nacházejícími se ještě dále na východě – ovšem v tomto prostoru se dá očekávat střet zájmů EU s Ruskem. V dlouhodobé perspektivě by mohla EU obrátit svou pozornost také do oblasti jižního Středozemí.

Kde se však nachází možné definitivní hranice Unie a kdy a kde se rozšiřování zastaví, není jasné. Výstižně charakterizoval tento proces bývalý komisař pro rozšíření Günter Verheugen, když prohlásil, že „rozšiřování je nedokončené dílo“. Evropská integrace je procesem, nikoliv konečným stavem a podobné otázky, jaké si klademe dnes, provázely její vývoj od počátku.

RESEARCH PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3257
Evropská unie 2077
Postsovětský prostor 427
Západní Balkán 81
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: