Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Czech–German Dialogue on Russia: In Need of Reinforced Cooperation

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 29. 4. 2022
Czech–German Dialogue on Russia: In Need of Reinforced Cooperation
foto ALEXANDER POPOV/UNSPLASH

Briefing paper shrnuje a rozebírá spolupráci mezi Českou republikou a Německem v oblasti vztahů s Ruskem a východní Evropou. Nejprve se na východiska obou aktérů ve vztazích s Ruskem dívá z historické perspektivy, následně analyzuje jejich reakci na ruskou válku proti Ukrajině a nakonec poukazuje na odlišnosti i společné body jejich přístupu.

Debata o Rusku prošla v obou partnerských státech zásadním vývojem a dnes se s ohledem na stále probíhající ruskou válku proti Ukrajině do velké míry omezuje na společnou reakci v rámci EU a NATO. Text srovnává české a německé reakce na současné dění, rozebírá rozdíly v postoji České republiky a Německa, které přistupují vůči Rusku v některých popsaných ohledem odlišně, a vysvětluje, jak tyto rozpory chápat a z čeho vychází. Nakonec briefing paper naznačuje, jakým směrem by se mohla ubírat vzájemné spolupráce, za podmínky dostatečné politická vůle a zájmu ze strany vládních představitelů. Potenciál je především v oblasti bezpečnosti, energetiky, výměny dobré praxe v oblasti humanitárních aspektů krize, ale také spolupráce v rámci NATO a EU, zejména s ohledem na nadcházející české předsednictví v Radě EU. Příležitostí je i společné zapojení českých a německých vojáků v rámci spojenecké vojenské přítomnosti na Slovensku.

POLICY PAPER Ke stažení

Czech–German Dialogue on Russia: In Need of Reinforced Cooperation
Pavel Havlíček, Kai-Olaf Lang Stáhnout
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: