Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

Rozumná energetická transformace v podmínkách České republiky z perspektivy roku 2030

Martin Abel Martin Abel / Ed. 27. 4. 2020
Rozumná energetická transformace v podmínkách České republiky z perspektivy roku 2030

Výroba energií má nejvyšší podíl (41,5 %) na celkových emisích skleníkových plynů v České republice. Hlavními nástroji snížení emisí v sektoru energetiky jsou přechod na obnovitelné zdroje energie (OZE) a energetické úspory. Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) počítá s cílem dosáhnout do roku 2030 podílu obnovitelných zdrojů energie ve výši 22 % na celkové konečné spotřebě energie. Uvažovaný podíl, který je o 10 % nižší než cílový průměr EU (32 %), zapadá do dlouhodobé vládní rétoriky, že pro přechod k obnovitelným zdrojům nemá Česká republika podmínky.

Na druhou stranu, starostové, aktivisté, investoři, dodavatelé, někteří politici a podle průzkumů i širší veřejnost vidí v obnovitelných zdrojích energie veliký potenciál, jehož využití vláda úmyslně brání.


Cílem tohoto policy paperu je najít průnik mezi oběma skupinami argumentů a doporučit takovou podobu energetické transformace, která bude brát stejný ohled na environmentální dopady energetiky na české přírodní podmínky a technologické limity, jakož i na veřejné rozpočty. Používá přitom nejnovější dostupné analýzy a odkazuje na zkušenosti ze zahraničí.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
energetika 326
Česká republika 2610
životní prostředí 227
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: