Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

Role vodíku v zajištění energetické bezpečnosti ČR v kontextu dekarbonizace ekonomiky

Jáchym Srb Jáchym Srb / Ed. 26. 5. 2021
Role vodíku v zajištění energetické bezpečnosti ČR v kontextu dekarbonizace ekonomiky

V souvislosti s globální snahou o omezení produkce skleníkových plynů se stále častěji skloňuje slovo “vodík”. Jen v posledním roce mnoho evropských států včetně Německa a zároveň EU jako celek přijaly vodíkové strategie. Česká vodíková strategie připravované Ministerstvem průmyslu a obchodu je v pokročilém stádiu přípravy.

Důvod, proč vodík bude nabývat na významu v globální energetice, je v zásadě dvojí. Zaprvé může sloužit jako nástroj dlouhodobé akumulace přebytečné energie z fotovoltaických a větrných elektráren, umožňující zvýšení jejich podílu v energetickám mixu; zadruhé jej lze využít jako energetického média k dekarbonizaci sektorů, u nichž je elektrifikace nemožná či nevhodná.

Policy paper Martina Madeje a Jáchyma Srba se zabývá otázkou využití nízkoemisního vodíku v kontextu české energetiky. Východiskem autorů je nutnost dodržet mitigační cíle, ke kterým se Česká republika zavázala. Touto optikou zkoumají i téma vodíku a hledají odpověď na otázku, jakou roli vodík může a v některých případech musí hrát, aby Česká republika svým závazkům dostála a jaké odpovídající kroky musí čeští političtí aktéři podniknout.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
energetika 337
Česká republika 2627
životní prostředí 235
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: