Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Potenciál obnovitelných zdrojů v České republice: Střešní a fasádní fotovoltaické elektrárny

Oldřich Sklenář Oldřich Sklenář / Ed. 14. 12. 2020
Potenciál obnovitelných zdrojů v České republice: Střešní a fasádní fotovoltaické elektrárny
foto SCIENCE IN HD/UNSPLASH

Kolik procent naší spotřeby energie jsme schopni pokrýt z domácích obnovitelných zdrojů? Na otázku se pokusí odpovědět tento krátký seriál. Ve druhém díle se podíváme na střešní a fasádní fotovoltaické elektrárny.

Zatímco minulý díl byl věnován potenciálu větrných elektráren, v tomto díle se budeme věnovat fotovoltaickým elektrárnám (FVE).

Analýza EGÚ Brno

Při hodnocení potenciálu FVE lze vycházet např. z analýzy obsažené v posudku, který vypracoval EGÚ Brno. Zmíněná analýza se zabývá mj. odhadem technického potenciálu instalovaného výkonu FVE umístěných na střechách a fasádách budov v ČR.

S využitím dat z Českého statistického úřadu a materiálů Ministerstva průmyslu a obchodu byla nejprve stanovena celková plocha střech rezidenčních i nerezidenčních budov. Od této hodnoty byly následně odečteny ty střechy, které jsou pro instalaci FV panelů nevhodné z důvodu jejich umístění, velkého stínění nebo nedostatečné nosnosti. Další redukce se týkala podílu použitelné plochy střechy, tj. stanovení plochy střechy, kterou je opravdu možné osadit FV panely.

Ve výsledku studie počítá s možným využitím cca 18 % stávající střešní plochy všech budov.

Obdobným způsobem byl vypočten také potenciál fasádních ploch. Při kalkulaci instalovaného výkonu byly uvažovány FV panely standardního formátu o jednotkovém výkonu 270 Wp.

Souhrnný potenciál instalovaného výkonu střešních a fasádních FVE dle citované studie dosahuje 23,7 GW, což je více než jedenáctinásobek výkonu stávajících českých FVE.

 

 

Původní vydání: Potenciál obnovitelných zdrojů v České republice: Střešní a fasádní fotovoltaické elektrárny

Přejít
Tagy
Tagy
energetika 276
Česká republika 2519
životní prostředí 173
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: