Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nejen elektrárny a továrny. Závazky, výzvy a příležitosti pro snižování emisí v rámci „effort sharingu“

Adéla Denková Adéla Denková / Ed. 22. 10. 2020

Ve snaze o zmírnění globální klimatické změny debatuje Evropská unie o zvýšení svých klimatických ambicí a rychlejším snižování emisí skleníkových plynů. Přechod k uhlíkově neutrální ekonomice se také stává zajímavou příležitostí pro hospodářské oživení po dramatickém zastavení světové ekonomiky v souvislosti s pandemií koronaviru.

Prostor pro snižování produkce emisí nabízí nejen velké energetické provozy nebo výrobní podniky, ale také sektory budov a dopravy. Kromě toho, že se jedná o významné producenty emisí ovlivňujících klima, přispívají znečišťující látky z vytápění budov a spalování paliv v dopravě zásadním způsobem ke znečištění ovzduší, které škodí lidskému zdraví.

Obě odvětví jsou v rámci evropské legislativy zahrnuta pod takzvané nařízení o sdílení úsilí, které by v souvislosti s navyšováním evropských ambicí mohlo projít revizí. Policy paper Adély Denkové a Jáchyma Srba se zamýšlí nad možnou podobou této revize a nad možnostmi, jak emise vznikající v budovách a dopravě snižovat. Snaha o redukci emisí v obou sektorech se potýká s problémy způsobenými nerovným prostředím, které by pomohlo narovnat rozšíření evropského systému emisního obchodování, případně zavedení ekologické daně.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
energetika 276
etika 50
Česká republika 2517
životní prostředí 173
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: