Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Podpořte Databázi expertek na Darujme.cz, děkujeme!

Decoupling růstu ekonomiky a emisí skleníkových plynů: realita, nebo magické myšlení?

Tomáš Jungwirth Tomáš Jungwirth / Ed. 3. 6. 2020
Decoupling růstu ekonomiky a emisí skleníkových plynů: realita, nebo magické myšlení?
foto MARKUS SPISKE

Jak dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů nezbytného ke zpomalení průběhu klimatické změny a zároveň zajistit blahobyt pro všechny? To je příslovečná otázka za milion.

Mnoho veřejných politik implicitně předpokládá, že je možné na jedné straně ekonomicky expandovat a na straně druhé omezovat emise. Ostatně i Zelená dohoda pro Evropu s cílem klimatické neutrality EU do roku 2050 je veřejnosti představována jakožto  „nová strategie pro růst“. Existují přitom důvodné pochyby o tom, že je vůbec myslitelné HDP a emise od sebe jednou provždy oddělit . Snahou tohoto textu je kritický pohled na objektivní makroekonomické limity snah o naplnění zvýšených klimatických ambicí Evropské unie, a to i v souvislosti se sledovanými dopady pandemie koronaviru. Vychází přitom z historických dat o vývoji HDP, spotřeby energií a emisní intenzity a předvídá budoucí vývoj. Poukazuje přitom mimo jiné na limity využívání HDP jako ultimátního měřítka úspěšnosti politik a kvality života a navrhuje alternativní přístupy.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
ekonomika 926
mezinárodní bezpečnost 1328
životní prostředí 225
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: