Jakým překážkám čelí ženy v české diplomacii? Členky Networku diskutovaly s ministrem Lipavským
Zastoupení žen na českém ministerstvu zahraničních věcí je v podstatě stejné jako jejich mužských kolegů. Ve vedoucích pozicích a na velvyslaneckých postech nicméně stále vidíme nerovnosti a převažující zastoupení mužů. Jak dosáhnout vyššího zastoupení žen ve vedoucích diplomatických pozicích a zajistit transparentnost výběrových řízení na tyto posty? Jaké jsou překážky, kterým diplomatky čelí, a jaká opatření ministerstvo zahraničních věcí zvažuje k jejich odstranění?
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na tyto i další otázky odpověděl na setkání Networku žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice, které se konalo 18. října. Debata se zaměřila také na plnění vládní Strategie 2021+, jejímž cílem je posílit postavení žen v české státní správě a uzavření gender pay gap. Diskutovali jsme také o tom, jak se česká diplomacie staví ke konceptu feministické zahraniční politiky, jaký je ministrův názor na genderové kvóty a jak plánuje prosazovat rovnost pohlaví v diplomacii.
V debatě jsme se zaměřili také na roli péče o děti, kariérní příležitosti pro ženy – matky a na to, jaké kroky již ministerstvo podniklo a co ještě může v této oblasti udělat. Zmíněné byly také systémové otázky, jakými jsou možnost pracovat z domova nebo flexibilní pracovní doba.
Témata, která členky s ministrem diskutovaly, zahrnovala i současný konflikt mezi Izraelem a Palestinou, podporu Ukrajiny, regulaci sociálních sítí a platforem, klimatickou krizi, ale také rozdílné postoje evropských zemí k Rusku a otázkám, jako je manželství pro všechny nebo potraty.
Setkání Networku žen se uskutečnilo v prostorách rezidence velvyslance Nizozemského království v ČR, který také na úvod členky i ministra přivítal a vyzdvihl roli nizozemské feministické zahraniční politiky. Velvyslanectví Nizozemska děkujeme za jeho podporu.