Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přihlaste se do 2. ročníku vzdělávacího projektu Aklimatizace!

Jakým překážkám čelí ženy v české diplomacii? Členky Networku diskutovaly s ministrem Lipavským

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 1. 11. 2023
Jakým překážkám čelí ženy v české diplomacii? Členky Networku diskutovaly s ministrem Lipavským

Zastoupení žen na českém ministerstvu zahraničních věcí je v podstatě stejné jako jejich mužských kolegů. Ve vedoucích pozicích a na velvyslaneckých postech nicméně stále vidíme nerovnosti a převažující zastoupení mužů. Jak dosáhnout vyššího zastoupení žen ve vedoucích diplomatických pozicích a zajistit transparentnost výběrových řízení na tyto posty? Jaké jsou překážky, kterým diplomatky čelí, a jaká opatření ministerstvo zahraničních věcí zvažuje k jejich odstranění?

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na tyto i další otázky odpověděl na setkání Networku žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice, které se konalo 18. října. Debata se zaměřila také na plnění vládní Strategie 2021+, jejímž cílem je posílit postavení žen v české státní správě a uzavření gender pay gap. Diskutovali jsme také o tom, jak se česká diplomacie staví ke konceptu feministické zahraniční politiky, jaký je ministrův názor na genderové kvóty a jak plánuje prosazovat rovnost pohlaví v diplomacii. 

V debatě jsme se zaměřili také na roli péče o děti, kariérní příležitosti pro ženy – matky a na to, jaké kroky již ministerstvo podniklo a co ještě může v této oblasti udělat. Zmíněné byly také systémové otázky, jakými jsou možnost pracovat z domova nebo flexibilní pracovní doba.

Témata, která členky s ministrem diskutovaly, zahrnovala i současný konflikt mezi Izraelem a Palestinou, podporu Ukrajiny, regulaci sociálních sítí a platforem, klimatickou krizi, ale také rozdílné postoje evropských zemí k Rusku a otázkám, jako je manželství pro všechny nebo potraty.

Setkání Networku žen se uskutečnilo v prostorách rezidence velvyslance Nizozemského království v ČR, který také na úvod členky i ministra přivítal a vyzdvihl roli nizozemské feministické zahraniční politiky. Velvyslanectví Nizozemska děkujeme za jeho podporu. 

Nizozemská ambasáda

Tagy
Tagy
česká zahraniční politika 1296
Ženy v české zahraniční politice 51
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: