Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Online debata na téma Ženy v médiích

Eva Oliva Eva Oliva / Ed. 16. 7. 2021
Online debata na téma Ženy v médiích

AMO ve spolupráci s The Brussels Binder a Women on Air uspořádala online debatu na téma Ženy v médiích. Tomuto tématu jsme se rozhodli věnovat jelikož sdílíme společný zájem na tom, aby se mediální prostor, veřejné a odborné diskuse více diverzifikovaly a kladly na rovné genderové zastoupení důraz.

Proto jsme také vytvořili otevřené databáze, v kterých můžete najít odbornice pro své rozhovory, články a debaty, abychom společně zastoupení odbornic více posílili. Pevně věříme, že všichni můžeme těžit ze zapojení více žen do veřejných diskusí a do vytváření mediálního obsahu. Doposud jsme byli svědky toho, že často veřejné diskuse, rozhovory a také respondenti v nejrůznějších médiích jsou silněji zastoupeni muži. Počet vzdělaných a zkušených žen, odbornic ve svých oborech, je však nespočet.

Příčiny této podreprezentace v debatě osvětlili Noelle O’Reilly (ředitelka a mluvčí Women on Air), Vojtěch Boháč (reportér a šéfredaktor Voxpot) a Timea Crofony (právnička a genderová expertka z Národního kontaktního centra Gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd).

Na základě jejich profesních zkušeností vyplývají tyto nerovnosti z historické skutečnosti, kdy muži dominovali veřejnému prostoru a politickému prostředí mnohem více. Proto je mnohdy těžší najít respondentky ženy, které například v minulosti zastávaly vysoké politické funkce, aby tehdejší stav mohly komentovat. Na druhou stranu počet vysokoškolských studentek přerůstá jejich mužské kolegy, a ženy tak svou expertízu stále více posilují. V praxi pak ale dost často čelí vyšším nárokům na styl prezentace a větší preciznost. Z výzkumů také vyplývá, že ženy mají obecně nižší sebevědomí ve svém projevu než muži, a pouštějí se tak do veřejného vystupování s většími obtížemi.

Tagy
Tagy
Česká republika 2792
Ženy v české zahraniční politice 51
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: