Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Běloruští učitelé se vzdělávali o inkluzi v rámci Slavkovského formátu

AMO AMO / Ed. 11. 8. 2018
Běloruští učitelé se vzdělávali o inkluzi v rámci Slavkovského formátu
foto AMO

Ve dnech 12. až 16. září AMO ve spolupráci s Akademií postgraduálního vzdělávání v Bělorusku a za podpory Ambasády České republiky v Minsku uspořádala 5 seminářů věnovaných české, slovenské a rakouské zkušenosti ve sféře inkluzivního vzdělávání.

Jmenovitě Jiří Trunda, ředitel ZŠ Vratislavova a přednášející na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze, Robert Sabo působící na Univerzitě Matěja Béla v Bánské Bystrici a Wolfgang Sieberer přednášející na Tirolské pedagogické univerzitě v Insbruku.

Postupně jsme navštívili školy v Novopocku, Gomelu, Borisově a Soligorsku a na závěr uspořádali konferenci v prostorách Akademie postgraduálního vzdělávání (APO) v Minsku. Zatímco na školách se jednalo o setkání pro 20-25 učitelů především ze škol, ve které se seminář konal, závěrečné setkání bylo otevřeno všem zájemcům z celého Běloruska. Akce se konala za spolupráce s běloruským ministerstvem školství a závěrečné konference se svou prezentací zúčastnila A. Zmuško, vedoucí odboru speciální pedagogiky Ministerstva školství Běloruské republiky.

Ve svých prezentacích se přednášející soustředili v prvé řadě na vnímání inkluze ve svých zemích a svoji osobní zkušenost při její aplikaci na školách. Poukazovali jsme přitom na to, že zavádění inkluze je přínosem pro všechny zúčastněné a ve výsledku pomáhá všem dětem v přípravě na běžný život. Velkého zájmu se těšilo téma přípravy individuálních plánů pro děti se specifickými potřebami či pravomoc asistentů pedagoga. Tato témata byla pro naše běloruské kolegy nová a dle jejich reakcí i dosti podnětná. Koneckonců dosti podnětnou se akce ukázala i pro nás a dle ohlasů přednášejících i účastníků seminářů byla jednou z našich nejvydařenějších vzdělávacích akcí vůbec.

Prohlédněte si prezentace Jiřího Trundy o situaci v České republice, Roberta Saba o stavu na Slovensku a Wolfganfa Siebera o Rakousku. Z článků našich přednášejících a běloruských kolegů zapojených do inovativního inkluzivního projektu koordinovaného APO vznikla také kniha.

O naších akcích je možné shlédnout i několik reportáží udělaných místními běloruskými médii či si přečíst reportáž na několika webových portálech zde, zde a zde.

Celkově se našich seminářů zúčastnilo 121 pedagogů, přičemž největší publikum jsme měli v Minsku a Novopolocku. Největší připravenost k inkluzi prokázali pedagogové v Solihorsku a Borisově, nejpozitivnějšího hodnocení se nám dostalo v Gomelu. Pevně věříme, že tohle nebyly naše poslední aktivity spojené s inkluzí v Bělorusku.

Tagy
Tagy
Bělorusko 281
inkluze 17
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: