Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

ČR nemá proevropské populisty. Diskuzi o EU řídí Zeman, Babiš a Klaus

AMO AMO / Ed. 21. 10. 2017

Debatu o EU v českém veřejném prostoru nejvíc ovlivňují Miloš Zeman, Andrej Babiš a Václav Klaus, myslí si lidé, kteří se v Česku zabývají evropskými otázkami. Malý vliv podle nich naopak mají europoslanci nebo česká eurokomisařka. To jsou závěry průzkumu, který EurActiv uspořádal ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO).

Podle Eurobarometru z první poloviny letošního roku vnímá členství v EU pozitivně jen 33 % českých občanů.

Svůj podíl na tom mají i osobnosti, které ovlivňují veřejnou debatu o evropských otázkách.

Na ně se zaměřil průzkum, který EurActiv uspořádal ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO). Odpovídali v něm politici, úředníci, výzkumníci, novináři i zástupci podnikatelské sféry, kteří mají blízko k evropským otázkám.

Podle nich mají největší vliv na veřejnou diskuzi o EU současný prezident Miloš Zeman, předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus.

„Jde o tři osobnosti, které EU využívají velmi instrumentálně. Je patrné, že Václavu Klausovi – jenž má bezesporu zásadní vliv na to, jakým způsobem česká veřejnost na EU nahlíží – nevyrostla jasná oponující osobnost. Ani Zeman, ani Babiš se proti Klausovi nevymezují,“ komentuje to Dostál.

„Zemanovy poznámky o ‚euronesmyslech‘ nebo Babišovy hlášky o tom, jak v EU nikdo nechápe jeho geniální myšlenky, staví na základech Klausovy negace EU jako nějaké zbytečnosti. Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují,“ dodává.

Původní vydání: ČR nemá proevropské populisty. Diskuzi o EU řídí Zeman, Babiš a Klaus

Přejít
Tagy
Tagy
Evropská unie 2032
Česká republika 2490
česká evropská politika 634
česká zahraniční politika 1078
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky