Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Pro posluchače vysokých škol byla ve dnech 28. až 30. listopadu 2014 v Brně uspořádána třídenní konference „Staň se na víkend evropským politikem!“.

Vysokoškoláci z celé České republiky se sjeli do Brna ke třídennímu diplomatickému jednání. Vyzkoušeli si role poslanců Evropského parlamentu a ministrů členských států Unie v rámci Rady EU. Díky bohatému programu se nejen důkladně seznámili s prací evropských institucí, ale také diskutovali přímo s českými zástupci v Bruselu, mimo jiné s europoslankyní Olgou Sehnalovou zastupující frakci socialistů a demokratů (S&D/ČSSD) nebo zastupitelem Jihomoravského kraje za KDU-ČSL Davidem Mackem.

Projekt pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Úřad vlády ČR ve spolupráci s informačními středisky EuropeDirect a sítí Eurocenter. Brněnská simulace byla připravena také s podporou Eurocentra Brno, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Studentskou sekcí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Soutěžní simulace byla v pátek 28. listopadu slavnostně zahájena na brněnské Staré radnici. Jednání během víkendu pokračovala na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Sobotní dopoledne bylo zčásti věnováno panelové diskuzi odborníků z Úřadu vlády ČR, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a Mendelova evropského centra na téma „Výzvy pro novou Evropskou komisi“.

Studenti během víkendu projednávali dohodu o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Tomuto tématu se v současnosti věnují rovněž vyjednavači Evropské unie a Spojených států amerických s tím, že dohoda může být dojednána do konce letošního roku. V případě úspěšné ratifikace půjde o nejambicióznější obchodní dohodu v historii, která posílí i geopolitické vazby mezi ekonomikami na obou stranách Atlantiku. Díky tomuto konkrétnímu příkladu si studenti mohli lépe představit, jak EU reálně funguje a jak důležité jsou při jednání včasná příprava, pádné argumenty a schopnost dosáhnout kompromisů.

Rada EU a Evropský parlament přijaly na společném zasedání kompromisní stanovisko, jež však většinově vycházelo ze stanoviska Rady EU. Velmi bouřlivou debatu však vyvolaly interpelace člena vyjednávacího týmu Evropské unie pro TTIP. Nejkontroverznějšími tématy byly otázky dovozu geneticky modifikovaných potravin, ochrany pracovního trhu členských zemí EU a dopady smlouvy TTIP na sektor zemědělství.

Soutěžní simulaci nakonec vyhrál tým složený z Anny Jordanové zastupující ECR z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Ondřeje Skoupila zastupujícího Německo z Podnikatelské fakulty VUT v Brně.

MÍSTO

Brno

POŘADATEL
Zastoupení Evropské komise v ČR a Úřad vlády ČR
PARTNEŘI
informační střediska Europa Direct a síť Eurocenter
OFICIÁLNÍ HASHTAG
#EUvBrne
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky