Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám! Hledá se PR & EVENT MANAŽER/KA

Rusko ve volebních programech politických stran

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 12. 10. 2017
Rusko ve volebních programech politických stran
foto TIPTRAVEL.SK

V české zahraniční politice trvale přítomná otázka vztahů s Ruskem získala v posledních letech na své naléhavosti. V souvislosti s ruskou anexí Krymu a válkou na východní Ukrajině došlo k polarizaci debaty o Rusku.

V souvislosti s nadcházejícími sněmovními volbami, které rozhodnou o budoucí české politice vůči Moskvě, připravili Vít Dostál a Pavel Havlíček briefing paper porovnávající postoje českých politických stran k Rusku na základě jejich volebních programů. Zabývá se programy ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Pirátů, SPD – Tomio Okamura, Starostů a nezávislých (STAN), TOP 09 a Zelených, které srovnává v přehledné tabulce.

České politické strany – s výjimkou SPD a KSČM – nedeklarují, že by měly ve vztazích s Ruskem zájem něco zásadního změnit. Tento stav nás ale nemůže uklidňovat. Jednak se zdá, že bude pokračovat nejednoznačná politika
ČR, která kombinuje vnímání Ruska jako perspektivního trhu na jedné straně a zároveň bezpečnostní hrozby na straně druhé. Často jsou pak podrobnější cíle stran nejednoznačné nebo vzájemně nekompatibilní. A konečně je zarážející, že strany se zřídkakdy – ať už pozitivně nebo negativně – zmiňují o současné sankční politice vůči Rusku, shodují se autoři.

Briefing paper byl připraven v rámci projektu Jak na Rusko podpořeného Nadací Open Society Fund Praha.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Rusko ve volebních programech politických stran
Pavel Havlíček, Vít Dostál Stáhnout
Tagy
Tagy
Rusko 1048
Česká republika 2422
česká zahraniční politika 1031
české volby 2017 60
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky