Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Představujeme projekt Jak na Rusko, který se zaměřuje na budoucnost česko-ruských vztahů

AMO AMO / Ed. 12. 10. 2017

Říjnové parlamentní volby rozhodnou o budoucí české politice vůči Rusku. Bude se Česko snažit o přátelské vztahy, zaujmeme obezřetnější postoj nebo se nic nezmění?

AMO spouští projekt Jak na Rusko, jehož cílem je připoutat k tématu pozornost voličů, médií i politiků. V následujících týdnech bude mapovat, jak se politické strany staví ke klíčovým otázkám česko-ruských vztahů, a představí také vlastní doporučení pro promyšlenou českou politiku vůči Rusku.

Jako první zveřejňujeme briefing paper Pavla Havlíčka a Víta Dostála, který srovnává postoje českých politických stran k Rusku na základě jejich volebních programů. Zabývá se programy ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Pirátů, SPD – Tomio Okamura, Starostů a nezávislých (STAN), TOP 09 a Zelených, které srovnává v přehledné tabulce.

České politické strany – s výjimkou SPD a KSČM – nemají podle autorů zájem ve vztazích s Ruskem něco zásadního měnit. „To nás ale nemůže uklidňovat. Jednak se zdá, že bude pokračovat nejednoznačná politika ČR, která kombinuje vnímání Ruska jako perspektivního trhu na jedné straně a zároveň bezpečnostní hrozby na straně druhé. Často jsou pak podrobnější cíle stran nejednoznačné nebo vzájemně nekompatibilní. A konečně je zarážející, že se strany zřídkakdy zmiňují o protiruských sankcích,“ uvádí ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál.

Bez diskuze nad klíčovými otázkami česko-ruských vztahů zůstává naše zahraniční politika na půli cesty podobně jako dnes. Dále proto zveřejníme rozhovory se zástupci hlavních politických stran, ve kterých se budeme ptát na jejich postoje. Pro lepší čitelnost jednotlivých stran umožníme voličům otestovat si své postoje a porovnat je se stanovisky politických stran. Širokou veřejnost potom oslovíme interaktivní hrou.

V neposlední řadě představíme v policy paperu i naši vizi, jak by měla česká politika vůči Rusku vypadat. O tématu budeme také diskutovat v rámci IX. Mezinárodního sympozia „Česká zahraniční politika“ na ministerstvu zahraničních věcí, kde pořádáme ve středu 4. října od 11:45 samostatný panel.

Projekt je podpořen Nadací Open Society Fund Praha.

Tagy
Tagy
Rusko 1130
česká zahraniční politika 1086
české volby 2017 60
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: