Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nepřehlédněte:

Test: Jaký postoj Česka vůči Rusku chcete po volbách?

Češi pomáhají při vzdělávání na Ukrajině a v Bělorusku. Nejúspěšnější je ústní historie

Vlaďka Votavová Vlaďka Votavová / Ed. 20. 4. 2017
Češi pomáhají při vzdělávání na Ukrajině a v Bělorusku. Nejúspěšnější je ústní historie

AMO působí v Bělorusku od roku 2006 a na Ukrajině od roku 2008. Jakých úspěchů jsme v tomto regionu zatím dosáhli, popisuje v rozhovoru pro Český rozhlas Vlaďka Votavová.

Zpočátku bylo naše úsilí a projekty zaměřeny na předávání zkušeností se vstupem do Evropské unie a NATO. Země ve východní Evropě byly zvědavé, jak se s tím ČR vyrovnala, co musela splnit za podmínky, jaké jí to přineslo výhody. V průběhu let se situace postupně změnila. Východoevropské státy pochopily, že integrace není otázkou dvou let, takže jsme se postupně zaměřovali i na dlouhodobější trendy. V našem případě se jedná zejména o vzdělávání. Pracujeme s učiteli, se studenty a částečně také s novináři. Na Ukrajině se snažíme spolupracovat zejména s novináři v regionech, kteří nemají příliš přístup ke kvalitním vzdělávacím materiálům. Co se týče posledních tří let, tak jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po zkušenostech s reformou vzdělávacího systému. Od té doby na Ukrajině spolupracujeme jak s ministerstvem školství, tak s několika univerzitami, kterým zprostředkováváme kontakt s českými experty.

A jak se to odráží v praxi?

 

Díky jednomu z našich projektů se na Perejeslav-Chmelnické univerzitě podařilo spustit program Erasmus plus na výměnu studentů. Už v letošním akademickém roce 2016/2017 vyjeli první tři Ukrajinci do České republiky na Masarykovu univerzitu. Takže to je jeden z těch hmatatelných důsledků.

Celý rozhovor najdete na stránkách Českého rozhlasu.

Původní vydání: Češi pomáhají při vzdělávání na Ukrajině a v Bělorusku. Nejúspěšnější je ústní historie

Přejít
Tagy
Tagy
Bělorusko 202
Ukrajina 739
mediální výchova 24
rozvoj občanské společnosti 105
vzdělávání 392
ústní historie 8
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz