Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Budoucnost Evropy: role visegárdské spolupráce POLICY PAPER

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 5. 8. 2021
Budoucnost Evropy: role visegárdské spolupráce POLICY PAPER
foto SON TUNG TRAN /PEXELS

Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE) představuje celoevropskou debatu o tématech, která jsou klíčová pro budoucnost EU. Jejích 9 tematických bloků pokrývá řadu otázek, mimo jiné úlohu EU ve světě a změnu klimatu a životní prostředí.

Tento policy paper se zabývá rolí států Visegrádské čtyřky v těchto oblastech – konkrétně jejich potenciálem pro spolupráci s jinými evropskými regiony, jakož i pro mezinárodní spolupráci a sdílení osvědčených postupů týkajících se klimatické agendy.

Autorky paperu se věnují výzvám pro zapojení států V4 do CoFoE souvisejícím s omezenými možnostmi, jak se mohou organizace občanské společnosti v zemích V4 účastnit rozhodovacích procesů. Aby státy V4 mohly plně využít potenciál CoFoE, musí se proto mimo jiné soustředit na navazování nových partnerství. Visegrádské státy mohou hrát například proaktivní úlohu při zapojení států západního Balkánu do CoFoE a fungovat jako most mezi tímto regionem a EU, zejména v kontextu klimatické agendy.

Vzhledem k tomu, že samotné státy V4 jsou klimaticky spíše vlažné a chybí jim zastřešující dlouhodobá politická strategie pro dekarbonizaci, je zde potenciál pro spolupráci klimaticky ambicióznějších aktérů ze zemí V4 (obce, akademická sféra, soukromý sektor atd.) například s relevantními partnery ze severských států i ze států západního Balkánu, kteří působí v oblastech společného zájmu, jako je spravedlivá transformace, lesnictví, doprava a institucionální leadership. Těmto čtyřem oblastem se paper také podrobněji věnuje.

POLICY PAPER Ke stažení

Budoucnost Evropy: role visegárdské spolupráce POLICY PAPER
Vendula Kazlauskas, Romana Březovská Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3243
Evropská unie 2066
Maďarsko 189
Polsko 763
Slovensko 200
Visegrádská skupina 481
Východní partnerství 236
Česká republika 2543
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: