Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

The Future of Europe: What Role for Visegrad Cooperation?

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 11. 11. 2021
The Future of Europe: What Role for Visegrad Cooperation?
foto SON TUNG TRAN /PEXELS

Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE) představuje celoevropskou debatu o tématech, která jsou klíčová pro budoucnost EU. Jejích 9 tematických bloků pokrývá řadu otázek, mimo jiné úlohu EU ve světě a změnu klimatu a životní prostředí.

Tento policy paper se zabývá rolí států Visegrádské čtyřky v těchto oblastech – konkrétně jejich potenciálem pro spolupráci s jinými evropskými regiony, jakož i pro mezinárodní spolupráci a sdílení osvědčených postupů týkajících se klimatické agendy.

Autorky paperu se věnují výzvám pro zapojení států V4 do CoFoE souvisejícím s omezenými možnostmi, jak se mohou organizace občanské společnosti v zemích V4 účastnit rozhodovacích procesů. Aby státy V4 mohly plně využít potenciál CoFoE, musí se proto mimo jiné soustředit na navazování nových partnerství. Visegrádské státy mohou hrát například proaktivní úlohu při zapojení států západního Balkánu do CoFoE a fungovat jako most mezi tímto regionem a EU, zejména v kontextu klimatické agendy.

Vzhledem k tomu, že samotné státy V4 jsou klimaticky spíše vlažné a chybí jim zastřešující dlouhodobá politická strategie pro dekarbonizaci, je zde potenciál pro spolupráci klimaticky ambicióznějších aktérů ze zemí V4 (obce, akademická sféra, soukromý sektor atd.) například s relevantními partnery ze severských států i ze států západního Balkánu, kteří působí v oblastech společného zájmu, jako je spravedlivá transformace, lesnictví, doprava a institucionální leadership. Těmto čtyřem oblastem se paper také podrobněji věnuje.

POLICY PAPER Ke stažení

The Future of Europe: What Role for Visegrad Cooperation?
Vendula Kazlauskas, Romana J. Březovská Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3445
Evropská unie 2212
Maďarsko 230
Polsko 859
Slovensko 218
Visegrádská skupina 533
Východní partnerství 252
Česká republika 2777
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: