Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Volné šíření informací na internetu

Zdenka Šunková Zdenka Šunková / Ed. 14. 3. 2016

Volné šíření informací na internetu je úzce spjato se základní lidskou svobodou projevu. Stává se tak účinným nástrojem aktivní občanské společnosti při naplňování svých práv, jako například práva na pokojné shromažďování a sdružování. Dalo by se tedy velmi zjednodušeně říci, že je dnes nezbytné pro demokratické fungování státu. Naproti tomu však stojí snahy řady států cenzurovat obsah internetu, což jasně dokládá zájem těchto vlád omezit přístup a šíření informací mezi obyvatelstvem.

Existuje však také stinná stránka volného šíření informací, kterou představuje šíření etnické, rasové či náboženské nenávisti nebo aktivity teroristů. Zde panuje relativně široký konsensus o škodlivosti a nutnosti šíření těchto informací přiměřeně omezit. Země tak stojí ve střetu svobody projevu, práva na soukromí a zajištění národní bezpečnosti.
Je otázkou, jak se delegáti Rady pro lidská práva postaví k této komplexní problematice, která se v celosvětovém měřítku dotýká hned několika základních lidských práv a svobod i povinnosti státu zajistit bezpečí vlastního obyvatelstva.

BACKGROUND REPORT Ke stažení

Volné šíření informací na internetu
Zdenka Šunková Stáhnout
Tagy
Tagy
kybernetická bezpečnost 136
lidská práva 486
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: