TZ – Středoškoláci se zajímají o svět. Dokážou ho změnit?
9. listopadu 2017, PRAHA - Stovky studentů středních a vysokých škol z celého Česka se v sobotu 11. listopadu sjedou do Prahy. Začíná unikátní celoroční projekt Pražský studentský summit, v rámci nějž se budou mladí lidé vzdělávat o aktuálních světových problémech a pokusí se nalézt jejich řešení. Sobotní úvodní workshop zahájí státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Před studenty dále vystoupí Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha, Michal Broža z Informačního centra OSN a další významní hosté z oblasti mezinárodních vztahů a diplomacie.
Pražského studentského summitu se každoročně účastní více než 300 studentů středních a vysokých škol z celého Česka. „Cílíme na mladé lidi, kteří se chtějí vzdělávat a rozvíjet nad rámec školní výuky. Na Summitu zjistí, že není nemožné měnit svět, ať už v rolích diplomatů nebo svou vlastní aktivní občanskou participací,” říká hlavní koordinátorka projektu Eva Prudilová. Na pěti workshopech, které proběhnou od listopadu do února, se studenti díky setkání s desítkami odborníků seznámí s nejdůležitějšími současnými otázkami z oblasti mezinárodních vztahů, diplomacie a politiky.
„Summit mi hodně pomohl rozvinout rétorické a argumentační dovednosti. V letošním roce jsem se rozhodl zúčastnit Modelu NATO, abych si procvičil angličtinu a dozvěděl se nové informace o mezinárodních vztazích,“ říká Tony Nguyen, který je účastníkem Summitu už počtvrté.
Summitu se účastní převážně zájemci o studium mezinárodních vztahů, politologie a práva, každoročně se však zapojuje i řada studentů mířících do oblasti přírodních, technických nebo lékařských věd. Jde o mladé aktivní lidi, kterým nejsou lhostejné současné světové problémy a politické otázky. Učí se formulovat názory, konstruktivně debatovat a činit rozhodnutí na základě vzájemné diskuze. „O politiku se nikdy nebudou zajímat všichni. Důležité je, jaká vyrůstá elita. Žádná společnost nemůže bez elity existovat,“ uvedla slovenská diplomatka Magda Vášáryová na zahájení závěrečné konference loňského Summitu.
Nejdůležitější vzdělávací metodou projektu je diplomatická simulace tří klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO a EU. Studenti zaujímají role zástupců zemí z celého světa a snaží se vyřešit různé problémy stejně, jako by je řešili zástupci skutečných států. Během roku se zabývají problémy z oblasti lidských práv, mezinárodní bezpečnosti, ekonomie, životního prostředí nebo boje s mezinárodní kriminalitou. Mezi témata workshopů patří například jaderné odzbrojení, válka v Sýrii, problematika trestu smrti, udržitelná energetika, mezinárodní obchod s drogami nebo světové dědictví UNESCO.
V letošním školním roce se koná již XXIII. ročník Pražského studentského summitu. Pět workshopů proběhne od listopadu do února v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Vrcholem projektu bude závěrečná konference, která proběhne v březnu 2018. Projekt pořádá nevládní nezisková Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a je organizován téměř 70 vysokoškolskými dobrovolníky. Za více než dvě desítky let navštívily Summit stovky osobností tuzemského i světového významu a zúčastnily se ho tisíce aktivních studentů.