Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Představujeme nový orgán Modelu OSN

Jáchym Vintr Jáchym Vintr / Ed. 23. 8. 2017
Představujeme nový orgán Modelu OSN

Pražský studentský summit na svém XXIII. ročníku vůbec poprvé otevře v rámci Modelu OSN simulaci Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Simulace UNODC nabídne účastníkům unikátní možnost nahlédnout do zákulisí boje s mezinárodním zločinem a drogami. Program jednání bude skutečně pestrý, témata sahají od kybernetické bezpečnosti až k boji s piráty u afrických břehů.

Když jsme na jaře letošního roku přemýšleli o koncepci nadcházejícího ročníku, hledali jsme témata, která ještě účastníci Summitu neměli možnost projednávat v jiných orgánech. Šíře témat, kterou poskytuje simulace UNODC, je unikátní. Ať už jde o boj s organizovaným zločinem, narkotiky, obchodem s lidmi či praním špinavých peněz, jde o oblasti nesmírně důležité a zajímavé.

Pestrost témat umožňuje doširoka rozkročená působnost Úřadu, kterou jeho simulace na Summitu věrně zprostředkovává. Účastníkům se tak naskytne komplexní pohled na bezpečnostní, ekonomické či kybernetické aspekty mezinárodního zločinu.

Skutečný Úřad byl založen v roce 1997 ve Vídni, kde sídli dodnes. Pokud si říkáte, že je zvláštní simulovat na Summitu úřad, máte pravdu. Jeho agendu totiž určují dva řídící orgány – Komise OSN pro prevenci kriminality a trestní spravedlnost (CCPCJ) a Komise OSN pro narkotika (CND). Právě činnost těchto dvou komisí bude obsahem premiérové simulace UNODC v rámci právě začínajícího ročníku.

Pro jednání jsme vybrali čtyři body agendy, které aktuálně hýbou mezinárodním děním a poskytují velký prostor pro diplomatická jednání. Kybernetická kriminalita je aktuálním tématem, které staví nové výzvy před mezinárodní společenství a nutí delegáty hledat nová bezpečnostní řešení. Rovněž budou hledat řešení v oblastech mezinárodního obchodu s drogami, mezinárodního pirátství a praní špinavých peněz.

Jednání UNODC bude prostřednictvím společných aktivit provázáno se simulací Hospodářské a sociální rady OSN, jejíž jsou CCPCJ a CND funkčními komisemi. Na účastníky bude v rámci jednání rovněž čekat několik soutěží.

Tagy
Tagy
23. ročník Pražského studentského summitu 100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz