Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Pražský studentský summit oslavil svůj XXI. ročník!

AMO AMO / Ed. 25. 5. 2016
Pražský studentský summit oslavil svůj XXI. ročník!
Na přípravných setkáních studenti diskutují s mnoha hosty, učí se formulovat vlastní postoje a nahlíží pod pokličku mezinárodního dění.

Pražský studentský summit je unikátní projekt, jehož cílem je vzdělávat středoškolské a vysokoškolské studenty o problémech dnešního světa. Založen byl v polovině 90. let jako Pražský model OSN z iniciativy několika desítek vysokoškolských studentů, kteří toužili po rozšíření svých znalostí o mezinárodním dění. Za více než dvě dekády vyrostl z tohoto hnutí skupiny nadšenců projekt, který každý rok systematicky rozšiřuje znalosti více než tří stovek středoškoláků a vysokoškoláků z šesti evropských zemí.

Na základech vybudovaných v prvních ročnících projektu byla založena Asociace pro mezinárodní otázky, která se řadí mezi nejvýznamnější české nevládní organizace v oblasti analýzy mezinárodních vztahů a která je pořadatelem Pražského studentského summitu. Rovněž organizuje řadu dalších projektů, jejichž cílem je podpora a rozvoj vzdělávání a občanské společnosti. Účastníkům Summitu může být díky odbornému zázemí a mnohaletým zkušenostem AMO nabídnut velmi ucelený vhled do oblasti mezinárodních vztahů, lidských práv, životního prostředí nebo ekonomie.

Prostředkem vzdělávání účastníků je diplomatická simulace. Studenti zasedají s patnácti až šedesáti kolegy v orgánech, které svým složením i agendou kopírují strukturu reálných mezinárodních organizací. Každý student zastupuje jeden ze států mezinárodního společenství, který mu byl přidělen a snaží se co nejvěrněji hájit jeho zájmy na simulovaném diplomatickém poli. Během pěti přípravných setkání se pod vedením téměř sedmi desítek vysokoškolských dobrovolníků kontinuálně vzdělávají o problémech z několika tematických okruhů, o kterých posléze jednají na vyvrcholení celého projektu – závěrečné konferenci. V dubnu 2016 celý projekt kulminoval již po jednadvacáté a v současné chvíli probíhají první přípravy na dvacátý druhý ročník.

02_ORG_UNSC-3
Účastnici mohou mimo jiné zasedat v simulované Radě bezpečnosti OSN.

Jak se mohu zúčastnit?

Začátkem programu každého ročníku je přijímací řízení do Modelů OSN, NATO a EU. To probíhá od 1. září do poloviny října a studenti se v něm ucházejí o státy, které by chtěli během celého ročníku zastupovat. V průběhu přijímacího řízení musejí zájemci odeslat přijímací esej, která je posléze hodnocena týmem složeným z členů a spolupracovníků AMO. V uplynulém ročníku se o místo v jednom z těchto tří modelů ucházelo celkem 542 zájemců, ze kterých bylo vybráno pouze 53 % .

Česky mluvící středoškoláci mohou zasedat v šesti orgánech Modelu OSN. Zde tvoří tří až pětičlenné delegace, v jejichž rámci mohou po celý ročník spolupracovat se svými kamarády nebo spolužáky. Středoškoláci, kteří chtějí rozšířit své jazykové schopnosti, mohou zkusit štěstí v Modelu NATO, jehož jednacím jazykem je angličtina. Pro vysokoškolské studenty Summit nabízí Model EU, který velmi věrně simuluje jednání Rady EU. Nejmladší simulovaným tělesem je pak Visegrádská čtyřka, díky níž dosahuje projekt mezinárodního rozměru. Modelu V4+ se kromě českých studentů účastní i jejich kolegové z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska, kteří přijíždějí do Prahy pouze po dobu závěrečné konference.

Moc Vám za celý summit děkuji, opravdu mění životy. Bylo to úžasné, tak zase za rok!

Účastnice Modelu OSN

Jak to celé probíhá?

Během podzimu a zimy účastníci přijíždějí do Prahy, kde se koná pět přípravných setkání. V rámci jejich dopoledních částí probíhají vystoupení pestré škály hostů, panelové debaty a tematické semináře. Summit totiž není pouze o rozšiřování faktografických znalostí. Projekt nabízí svým účastníkům možnost zapojit se do interaktivních seminářů, diskutovat, zaujímat postoje a formulovat svá stanoviska. Je jim umožněno rozvíjet své rétorické, komunikační, argumentační, vyjednávací a jazykové dovednosti, které mohou uplatnit na své další studijní i profesní dráze. Mezi hosty, se kterými mohli účastníci diskutovat, byli v uplynulém ročníku kupříkladu Jiří Dientsbier, Josef Šlerka, Radek Špicar nebo Dominik Feri. V minulosti na přípravných setkáních hovořili osobnosti jako Ladislav Špaček, Eliška Coolidge Hašková, Erik Tabery, Martin Bursík, Jan Železný, Jiřina Šiklová či Vladimíra Dvořáková.

Závěrečná konference se na rozdíl od přípravných setkání celá nese v duchu intenzivních jednání. Na jejím slavnostním zahájení v minulosti vystoupila řada hostů, ať už šlo o Václava Havla, Bohuslava Svobodu, Petra Pavla, Lubomíra Zaorálka nebo Karla Schwarzenberga. Poté již následují tři jednací dny, na kterých mají účastníci možnost vžít se do rolí diplomatů a zužitkovat znalosti, které během přípravných setkání nabyli.

Zástupce každého simulovaného státu může na slavnostním zahájení přednést projev před všemi účastníky a hosty.
Zástupce každého simulovaného státu může na slavnostním zahájení přednést projev před všemi účastníky a hosty.

Pokud patříte i vy mezi středoškoláky a vysokoškoláky, kteří se zajímají o mezinárodní dění, neváhejte se v září přihlásit do jednoho z modelů. Summit již na vás čeká!

Tagy
Tagy
21. ročník Pražského studentského summitu 127
22. ročník Pražského studentského summitu 141
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: