Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Popkulturní sloupek: Minisimulace je adaptace

Tomáš Krause Tomáš Krause / Ed. 19. 12. 2017
Popkulturní sloupek: Minisimulace je adaptace

Povládne Prsten obrazovkám a sváže nás do temnoty kin?

V listopadu se objevila velká novina: Amazon chystá seriál dějově předcházející Pánu prstenů. A pak ji trumfla větší: Christopher Tolkien, jenž zasvětil život editaci a vydávání nedokončených prací svého otce, jako je SilmarillionNedokončené příběhy či v červnu vydaný Beren a Lúthien, rezignoval ze společnosti spravující Tolkienovo dílo. Zřejmě tedy bude možné vytvořit i adaptace těchto knih.  

Dovolte mi navrhnout několik námětů hodných zpracování. Spin-off Toma Bombadila nazvaný Hašišový tátaEregionská dobrodružství poníka VilíkaGossip Gamgee o životě hobitů a klevetění v hospodě U Zeleného draka, erotický horor o umění bondáže 50 odstínů Oduly, sitcom o Aragornovi v Roklince řešící, že váš budoucí tchán Elrond je bratr prvního krále Númenoru, z jehož několik tisíc let staré linie pocházíte, a vaše láska Arwen, jež vypadá výrazně mladší, vás poprvé viděla jako nezřízeného teenagera. Popřípadě drsný příběh o pašování dýmkového koření z Jižní čtvrtky do Železného pasu. Název bych si vypůjčil od svého oblíbeného televizního kritika: Better Call Saruman 

Dalo by se zabrousit i do vážného tématu identitární politiky ve Středozemi. Pakliže sexismus je připisování osobnostních rysů na základě pohlaví, je fakt, že všechny entky raději zahradničily, sexismus? Jak to, že žádná nechtěla pást stromy s enty a žádný ent nechtěl zahradničit? A je sexismus aplikovatelný na oživené stromy, tedy na kráčející přírodní zákony? 

Problematika rasismu zamířeného proti skřetům by se měla zaměřit na to, zda se skutečně temná moc, která proměnila elfy ve skřety přenáší geneticky do dalších generací. Jsou opravdu všichni skřeti zlí? A proč se je nikdo nesnažil převychovat? Byli elfové v Prvním věku méně rasističtí než ve Třetím, protože zabíjeli skřety, kteří se jako skřeti nenarodili? Sám Tolkien nicméně rasismus prokazatelně nesnášel.  

Uvidíme, jak budoucí tvůrci naváží na úspěch legendární Jacksonovy trilogie, která nejen filmy typu Velký Gatsby zadupává do země s vehemencí olifanta. Že, NATO?*  

Nicméně třetí prosincový víkend jste to byli vy, delegáti, kdo v naší minisimulaci navázal na odkaz Pána prstenůsvérázně adaptoval Tolkienovy konflikty a rozhodl o osudu Středozemě.   

 

*delegáti NATO na prvním jednání zvolili film Velký Gatsby nejlepším filmem všech dob (pozn. šéfredaktora) 

Tagy
Tagy
23. ročník Pražského studentského summitu 100
Chronicle 38
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: