Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Desítky žáků základních škol si vyzkoušely role diplomatů

AMO AMO / Ed. 16. 7. 2019
Desítky žáků základních škol si vyzkoušely role diplomatů

Na konci loňského roku vyvrcholil projekt „Staň se diplomatem“ určený pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Ti si prostřednictvím regionálních simulací v pěti českých krajích vyzkoušeli jednání Rady bezpečnosti OSN, v jehož rámci se neformálním způsobem vzdělávali o mezinárodním dění a fungování mezinárodních organizací. Zábavnou formou se vžili do kůže diplomatů řešících nejpalčivější globální otázky a osvojili si nové komunikační, prezentační a argumentační dovednosti. Téměř 150 žáků se zúčastnilo akcí v Moravskoslezském, Pardubickém, Plzeňském, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Projekt uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Za AMO se na přípravě regionálních simulací podílel Jáchym  Vintr: „V letošním roce jsme se kromě středoškolského a vysokoškolského Pražského studentského summitu rozhodli uspořádat i menší akce pro základní školy. Věříme, že si v rámci mimoškolního vzdělávání pro tuto věkovou skupinu mohou najít své pevné místo, neboť jde o vůbec první takový projekt svého druhu v České republice.“

Celodenní regionální simulace byly rozděleny do dvou částí. Během dopoledního programu se účastníci interaktivní formou seznámili s fungováním mezinárodních organizací, strukturou OSN, úlohou Rady bezpečnosti při řešení světových konfliktů a procedurálními náležitostmi jednání na mezinárodním poli. V odpolední části pak využili nabytých znalostí a dovedností k co nejvěrnějšímu zastupování států zasedajících v simulované Radě bezpečnosti OSN, kde se snažili hájit jejich zájmy a prosadit co nejvíce vlastních požadavků do výsledného dokumentu – rezoluce.

Celý projekt zahájila říjnová simulace v Ostravě, kde se uskutečnila akce pro více než čtyři desítky žáků místních škol. „Podstatou akce je, aby se žáci seznámili s tím, jak funguje Organizace spojených národů a Moravskoslezský kraj jim zde vytvořil prostor, aby si mohli vyzkoušet, jak funguje OSN, a jak funguje komunikace v rámci této organizace“, uvádí Jana Schwarzová z odboru školství Moravskoslezského kraje „To znamená, že žáci mají možnost trénovat prezentační a komunikační dovednosti a odbourávat komunikační bariéry“, dodává.

Nadšení z projektu potvrzují jak žáci, tak jejich učitelé. „Tento projekt byl opravdu úžasný, moc nás to bavilo a vyzkoušeli jsme si nové věci,“ říká Klára Holková z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka. Dle ředitele Antonína Sekyrky z Gymnázia Česká v Českých Budějovicích je důležité zejména posilování občanské angažovanosti u mladé generace středoškoláků. „Tyto projekty považuji za nesmírně přínosné pro další rozšíření učiva předmětů občanská nauka a základy společenských věd. Žáci jsou vedeni k odhalování politického a mocenského obrazu světa, rozpoznávají například zneužívání politické a vojenské síly k dalším mocenským výbojům velmocí, a to bohužel i v 21. století. Žáci tak musí zaujmout a následně obhájit své stanovisko k aktuálnímu dění současného světa.“

Pražský studentský summit je unikátní vzdělávací projekt existující od roku 1995. Každoročně vzdělává přes 300 studentů středních i vysokých škol o současných globálních tématech, a to především prostřednictvím simulace jednání čtyř klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO, EU a OBSE. AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Dnes kombinuje vzdělávací projekty pro studenty s výzkumnou a popularizační činností a působí také v Bělorusku a na Ukrajině, kde podporuje rozvoj občanské společnosti. Není spjatá s žádnou politickou stranou ani ideologií.

Fotografie ze všech pěti akcí naleznete na našem Flickru, videa z vybraných simulací na našem YouTube.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 141
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky