Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Major Pro-Kremlin Disinformation Narratives and Their Transmitters in Poland, Czechia, and Slovakia

Nikoleta Nemečkayová Nikoleta Nemečkayová / Ed. 26. 6. 2023
Major Pro-Kremlin Disinformation Narratives and Their Transmitters in Poland, Czechia, and Slovakia
foto LARRY KOESTER; ZDROJ: FLICKR.COM

Přestože od rozpadu Sovětského svazu uplynulo již více než 30 let, Kreml se stále snaží udržet svůj vliv v zemích střední a východní Evropy prostřednictvím sítě domácích i zahraničních spojenců. Mezi nimi najdeme širokou škálu aktérů od okrajových médií a různých skupin na sociálních sítích až po politiky, kteří naskočili na rétoriku Kremlu.

Studie „Nejrozšířenější prokremelské dezinformační narativy v Polsku, České republice a na Slovensku a jejich šiřitelé“, která je výsledkem společné práce AMO, slovenského Adapt Institute a polského EAST Center, se zaměřuje na rozsáhlou a spletitou síť zahraničních a domácích aktérů, kteří v těchto třech zemích šíří prokremelské narativy. Studie vysvětluje jejich strategie a taktiky a porovnává jejich proměny od vypuknutí války na Ukrajině. Přiblížením podobností a rozdílů v těchto třech středoevropských zemích maluje komplexní obraz rozmanitosti tohoto problému. Nahlédnutí do metod a motivů prokremelských aktérů nabízí pochopení neutichajícího boje o srdce a mysl obyvatel Polska, České republiky a Slovenska.

Kromě Pavlíny Janebové (editorky textu) a Pavla Havlíčka s Nikoletou Nemečkayovou (analytici AMO) se na publikaci autorsky podíleli také Andrei Yeliseyeu a Veronica Laputska (EAST Center) a Peter Dubóczi s Michaelou Ružičkovou (Adapt Institute).

Studie je součástí projektu „Posilování odolnosti české, slovenské a polské společnosti před volbami do Evropského parlamentu 2024“, který vznikl s podporou EU. Více informací o projektu naleznete na jeho webových stránkách.

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska však představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské komise. Evropská unie ani Evropská komise za ně nemohou nést odpovědnost.

POLICY PAPER Ke stažení

Major Pro-Kremlin Disinformation Narratives and Their Transmitters in Poland, Czechia, and Slovakia
Nikoleta Nemečkayová, Pavel Havlíček, Pavlína Janebová Stáhnout
Tagy
Tagy
Polsko 863
Rusko 1426
Slovensko 222
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: