Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

TZ – AMO spouští českou verzi webu StopFake ověřujícího pravdivost informací o dění na Ukrajině

AMO AMO / Ed. 2. 5. 2018

TISKOVÁ ZPRÁVA

17. října 2016 PRAHA Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) spouští novou českou verzi úspěšného ukrajinského webového portálu StopFake.org, který metodou tzv. factcheckingu ověřuje fakta a vyvrací dezinformace o dění na Ukrajině.

Ukrajinské webové stránky StopFake.org byly spuštěny v březnu 2014. Projekt se rychle rozrostl do dalších zemí a česká jazyková verze, kterou AMO připravila, je již devátou jazykovou mutací tohoto webu.

Spuštění české verze je pro nás velmi důležité, protože geograficky rozšiřuje dosah našeho projektu. Od teď budeme moci poukázat pomocí ukrajinských i českých příkladů na nebezpečí, která skýtá ruská propaganda, také bezprostředně českému publiku. S AMO nás spojují četné společné projekty v oblasti zavádění metod factcheckingu a posilování mediální gramotnosti jako mocných zbraní v boji proti propagandě a politickému populismu,“ říká spoluzakladatel Stopfake Jevhen Fedčenko, který působí jako ředitel Mohylanské školy žurnalistiky na Kyjevsko-mohylanské akademii v Kyjevě.

Hlavním cílem projektu je ověřování faktů a vyvracení ověřitelných dezinformací o dění na Ukrajině, které se objevují v médiích. Postupně se web stane také platformou pro česky psanou analýzu kremelské propagandy. Bude se jednat jak o překlady aktuálních textů z ukrajinštiny, tak o analýzy a komentáře, jež budou zároveň reagovat na dění v českém mediálním a politickém prostoru.

„Naším záměrem je přispět ke zvyšování povědomí a porozumění současnému Rusku, Ukrajině a rusko-ukrajinskému konfliktu a také k objektivnímu a nezávislému informování české veřejnosti o těchto tématech. Znalost současného Ruska je v ČR velmi slabá, což nahrává prosazování ruské propagandy, šíření lživých nebo nepřesných tvrzení o východoevropském regionu a celkově snižuje odolnost české společnosti,“ uvádí ředitelka AMO Vlaďka Votavová.

Do projektu se může zapojit každý, a to jak prostřednictvím zasílání svých vlastních tipů na články, tak reportováním textů, o nichž si myslí, že by zasloužily prověření. Prostor dostanou také původní texty od dalších autorů, kteří ruský vliv v ČR monitorují.

Společně s českým webem spouští AMO také facebookovou stránku projektu.

Česká jazyková verze webu StopFake je realizována ve spolupráci s East European Information Centre (EEIC) za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.

AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Tento přední český think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií. Svou činností podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
Rusko 1307
Ukrajina 1022
factchecking 80
tisková zpráva 18
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: