Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přijímáme přihlášky do vzdělávacího programu Aklimatizace do 14. prosince!

Polsko-německé vztahy v zajetí historické politiky

Michal Lebduška Michal Lebduška / Ed. 2. 11. 2022
Polsko-německé vztahy v zajetí historické politiky
foto WIKIMEDIA COMMONS

Čistě teoreticky by mezi Polskem a Německem měly panovat historicky nejlepší vztahy. Od druhé světové války uběhlo už osmdesát let a obě země jsou členy Evropské unie a spojenci v rámci NATO. Silně antiněmecká rétorika představitelů vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost (PiS), která hraničí až s posedlostí, tomu ale neodpovídá.

Z historické perspektivy jsou vztahy mezi Polskem a Německem pochopitelně zatíženy mnoha křivdami. Mezi nimi naprosto zásadně vyčnívá druhá světová válka, jíž padlo za oběť okolo šesti milionů občanů předválečného Polska (z čehož nicméně zhruba polovinu tvořili polští Židé a další část zástupci jiných menšin – především Ukrajinci a Bělorusové). Zároveň ale nelze zapomenout ani na dlouhou historii vzájemně se obohacující koexistence, která dala vzniknou například takové perle, jako je hanzovní město Toruň s centrem zapsaným na seznam UNESCO. Z rakouských vlivů v Haliči zase těžil třeba královský Krakov.

Narovnání vztahů po druhé světové válce byl nesmírně těžký úkol, a to tím spíš, že komunistická propaganda podobně jako v bývalém Československu využívala Německo jako neustálého strašáka. Situaci nepomáhaly ani obavy obyvatel regionů, které Polsko po válce získalo právě od Německa jako náhradu za ztracená území na východě. Ti totiž dlouho žili ve strachu z toho, že se Němci vrátí a opět je vyženou z jejich nových domovů. Zároveň ale už v této době docházelo k pokusům o smíření. K vůbec nejslavnějším gestům patřil dopis polských biskupů jejich německým protějškům z roku 1965, který začínal slovy „odpouštíme a prosíme o odpuštění“. O pět let později navštívil Varšavu kancléř Willy Brandt a poklekl před pomníkem hrdinů varšavského ghetta.

Článek byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  

Celý článek čtětě pod odkazem níže:

Původní vydání: Polsko-německé vztahy v zajetí historické politiky

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3469
Evropská unie 2233
Německo 480
Polsko 928
ekonomika 1028
lidská práva 499
mezinárodní bezpečnost 1412
mezinárodní obchod 413
podpora demokracie 250
právní stát 23
válka na Ukrajině 779
ústní historie 18
česká evropská politika 804
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: