Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nové dělení Polska

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 7. 6. 2016

Půl roku po ustanovení vlády národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) je polská společnost rozdělená.

Konflikty mezi vládní mocí a politickou i občanskou opozicí se prohloubily a oba tábory hovoří zcela odlišným jazykem. Vůle po kompromisu je slabá nebo pouze předstíraná a PiS pokračuje v přetváření institucí dle své chuti, což neznepokojuje jen Poláky, ale také Evropskou unii, Radu Evropy a dokonce Washington.

Zdá se, že v posledních měsících poklesl zájem o dění v Polsku. Důvodem není uklidnění tamní situace, ale utvrzení konfliktu jako trvalého elementu. Hlavní osou politického dění je nadále spor o Ústavní soud, v němž se obě strany obviňují z nedodržování ústavy. Objevily se však další iniciativy. Zákon zjednodušující odposlechy, snaha přetvořit soudní systém či myšlenka vytvoření ministerstva národní bezpečnosti, ve kterém by se koncentrovaly tajné služby.

Ve společnosti je nadále cítit silný odpor proti tomu, co vláda dělá. V sobotu 7. května prošla Varšavou demonstrace desetitisíců Poláků, kteří chtěli vyjádřit přináležitost Polska k Evropské unii a protestovat proti současné vládě. Přesto si PiS podle průzkumů veřejného mínění udržuje velmi slušnou podporu. Pokud by se volby konaly nyní, získalo by znovu nadpoloviční většinu v Sejmu anebo by se pohybovalo lehce pod touto hranicí.

První měsíce vládnutí mu sice v tomto ohledu nepřály, nyní je ale Kaczyńského strana znovu na 35 % podpory. PiS přitom nesbírá hlasy dvou hlavních opozičních stran. Ty jsou mimochodem v obtížné situaci, když mají na jedné straně v opozici spolupracovat a na druhé straně si konkurovat. Právo a spravedlnost získává především voliče hnutí zpěváka Pawła Kukize, které se nechce veřejně postavit ani na jednu stranu konfliktu. Přitom postrádá vlastní téma, a ztrácí tak půdu pod nohama.

Šance jsou vyrovnané

Na začátku května jsem se ve Varšavě setkal s jedním polským intelektuálem, který sleduje polské společenské dění již od 60. let a řadu roků strávil v emigraci. Zeptal jsem se ho, zda Jarosław Kaczyński dokáže Poláky přesvědčit, že jím realizované změny jsou přesně to, co země potřebuje. Sám se účastnil demonstrace 7. května a barvitě mi o ní vyprávěl. Čekal jsem proto odpověď plnou optimismu, ve které by mi řekl, že PiS nemá v dalších volbách naději uspět. K mému překvapení však uvedl, že šance jsou zcela vyrovnané.

Kaczyński neustoupí hlasu ulice ani o milimetr. Nepohne s ním ani Evropská komise, ani kritika Spojených států, která k jeho uším zatím putuje pouze neformálně a potichu, ale všichni o ní ve Varšavě ví. Pro PiS, jež se holedbá důrazem na transatlantické vztahy, může být návštěva Baracka Obamy ve Varšavě na začátku července studenou sprchou, pokud tento moment americký prezident využije k otevřené kritice polské vlády.

Celý text si přečtěte na stránkách Demokratického středu.

Původní vydání: Nové dělení Polska

Přejít
Tagy
Tagy
Polsko 727
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky