Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Ocenění nejlepšího příspěvku ze soutěže „Co pro tebe symbolizuje NATO?“

AMO AMO / Ed. 23. 5. 2019
Ocenění nejlepšího příspěvku ze soutěže „Co pro tebe symbolizuje NATO?“

V rámci studentského bezpečnostního barcampu byl 7. května 2019 v prostorách Černínského paláce vyhlášen a oceněn vítěz vizuální soutěže na téma „Co pro tebe symbolizuje NATO?“, která probíhala v dubnu 2019. Vítězem se stal Matyáš Bajer, student Masarykovy univerzity v Brně. Cenu mu během slavnostního zahájení barcampu předal ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Soutěžící zasílali během dubna své vizuální pojetí tématu doplněné o krátký komentář, ve kterém své zpracování blíže vysvětlili. Vítězi ještě jednou gratulujeme a připojujeme vítězné zpracování otázky „Co pro tebe symbolizuje NATO?“

Když se řekne NATO, automaticky se mi vybaví mír, stabilita a bezpečí. Pro nás, kteří jsme se narodili v polovině 90. let ve střední Evropě, je však realita konfliktu příliš vzdálená a jelikož jsme celý život prožily v míru, válka pro nás nabývá příliš abstraktní podoby a život v míru se stal samozřejmostí, než abychom ho mohli náležitě ocenit. Co si však uvědomuji mnohem konkrétněji, je neuvěřitelná síla a národní prestiž, kterou s sebou nese členství v alianci. Vždyť malý národ v srdci Evropy, s nelehkým historickým vývojem má konečně možnost zásadním způsobem ovlivnit běh dějin, neboť stojíme jako platní partneři po boku největších světových hráčů. Díky studiu Bezpečnostních a strategických studií jsem měl rovněž možnost uvědomit si zásadní fakt, který není zcela zřejmý a vzbuzuje ve mne nemalý pocit národní hrdosti. Během svých studií jsem měl možnost poznat a slyšet mnoho výborných českých vojáků, zpravodajců či příslušníků jiných bezpečnostních složek, díky čemuž vím, že v alianci nehrajeme druhé housle, ani neplatíme za černého pasažéra, ale neseme na svých bedrech svůj díl pro zachování světové bezpečnosti a věřím, že část tohoto břemene budu díky svému zaměření moci ve svém profesním životě převzít i já. Přiložená fotka byla pořízena na dnech NATO v Ostravě, kterých se každoročně s oblibou účastním. Tato událost ve mne vždy vyvolává pocity bratrství a sounáležitosti, kdy po boku českých borců demonstrují svou sílu vojenské a bezpečnostní sbory nejrůznějších národů, mnohdy tisíce kilometrů vzdálených. Díky tomu vím, že pokud budou národní zájmy České republiky ohroženy, nebudeme této hrozbě čelit sami, ale za zády nám bude stát nejmocnější vojenská aliance v historii lidstva.

Tagy
Tagy
NATO 392
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky