Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 9. 9. 2019

Policy paper Images of China in the Czech and Hungarian Parliaments (v anglickém jazyce) je shrnutím prvního a zatím jediného výzkumu zaměřeného na český a maďarský politický diskurz o Číně. Komparativní analýza, která vznikla v rámci projektu ChinfluenCE, se zaměřila na výroky poslanců a poslynkyň v plenárních debatách na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky od roku 1993 a v Národním shromáždění Parlamentu Maďarska od roku 1990 do konce roku 2018.

Výzkum zjistil, že na politické scéně obou zemí se Čína postupně změnila z marginálního a jen okrajově zmiňovaného referenčního bodu do samostatného předmětu zájmu politiků. Zatímco v České republice prodělal obraz Číny evoluci od kritického přístupu přes období optimistických očekávání zpět ke skepsi vůči Číně, maďarští poslanci a poslankyně o Číně – od obratu maďarské politiky v roce 2010 – hovořili většinou v pozitivních konotacích. Výzkum se zaměřil na kontext uvedených změn a zkoumal jednotlivé výroky politických zástupců a pohledy politických stran zastoupených v parlamentech na Čínu napříč jednotlivými volebními obdobími.

Na základě výsledků výzkumu text nabízí také soubor doporučení pro vlády a sněmovny obou států. V případě České republiky varuje před nerealitickými očekáváními a pohledu na Čínu skrz ideologická prizmata, nebo využívání čínského tématu pouze k (jednoúčelné) kritice opozice. Maďarsko by mělo zaměřit pozornost na jím doposud ignorované problémy spojené s čínskou přítomností v regionu.

POLICY PAPER Ke stažení

Obraz Číny v českém a maďarském parlamentu
Ivana Karásková, Alžběta Bajerová, Tamas Matura Stáhnout
Tagy
Tagy
Maďarsko 189
Česká republika 2539
Čína 778
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: