Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Nekontrolované investice z východu ohrožují národní bezpečnost, varují odborníci

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 13. 3. 2018

Ivana Karásková pro EurActiv.cz komentuje přímé zahraniční investice v ČR a jejich dopady a možná rizika.

Podobný názor má i Ivana Karásková z Asociace pro mezinárodní otázky, která zároveň působí na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Na paměti bychom podle ní měli mít hlavně to, že čínská iniciativa s názvem The New Silk Road (Nová hedvábná stezka) je ve skutečnosti jen snahou čínské vlády rozšířit svůj geopolitický vliv do zemí střední a východní Evropy.

„Strategické záměry Číny vnímám jako primární motivaci. Čína k jejich naplnění používá tu oblast, ve které je momentálně silným hráčem, a to je ekonomika. Čína vždy dělá to, co je užitečné pro Čínu,“ myslí si.

„Druhá věc je, jakým způsobem otevíráme Číně svůj trh, bez podmínek a otázek, kdo z toho reálně profituje a zavíráme očí nad tím, jakým způsobem a s jakým záměrem tady Čínská lidová republika operuje,“ dodává.

Karásková tím naráží na tzv. screening investic, tedy mechanismus, na základě kterého by si evropské státy měly určité druhy zahraničních investic lépe prověřovat a popřípadě mít možnost jim zabránit.

Celý komentář najdete zde.

Karásková: V době, kdy měla CEFC podíl ve vydavatelství Empresa Media, byly všechny výstupy TV Barrandov a časopisu Týden vůči Číně výhradně pozitivní.

Původní vydání: Nekontrolované investice z východu ohrožují národní bezpečnost, varují odborníci

Přejít
Tagy
Tagy
ekonomika 915
Česká republika 2548
Čína 782
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: