Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Cukr a bič: nástroje prosazování čínského vlivu v České republice

Filip Šebok Filip Šebok / Ed. 25. 8. 2020
Cukr a bič: nástroje prosazování čínského vlivu v České republice

Čínská lidová republika je ve střední Evropě nováčkem a chybí jí zde potřebná infrastruktura k prosazování přímého vlivu. Tento region je tak zajímavou případovou studií pro mapování strategie a taktiky, které Čína využívá k prosazování svých zájmů v prostředí, kde se nemůže spolehnout na předem vytvořené dlouhodobé vazby. Studie zkoumá čínskou strategii na příkladech odměňování ze strany Číny („cukr“) a na příkladech, kdy naopak Čína používá k prosazení svých cílů nátlak („bič“).

„Tato publikace představuje vůbec první pokus o systematické zmapování nástrojů, které Čína používá k získávání vlivu v České republice. Studie zkoumá čínskou strategii na příkladech odměňování ze strany Číny („cukr“) a na příkladech, kdy naopak Čína používá k prosazení svých cílů nátlak („bič“). Zaměřuje se na širokou škálu nástrojů tradiční a veřejné diplomacie ze strany Číny a posuzuje jejich účinnost. Hlavní hodnota této studie spočívá v pečlivém a důkladném výzkumu zaměřeném na projevy diplomatického úsilí Číny za posledních patnáct let. Opírá se mimo jiné o výměnu informací o podobách čínského působení ve střední Evropě v rámci projektu MapInfluenCE, který vytvořila a koordinuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).“

Nový policy paper projektu MapInfluenCE nově vychází také v českém překladu. Původní anglickou verzi této komparativní studie najdete na stránkách MapInfluenCE.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Česká republika 2726
Čína 856
česká bezpečnostní politika 358
česká zahraniční politika 1181
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: