Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Významné hrozby pro energetickou tranzici spojené s kritickými surovinami

Michal Čepelka Michal Čepelka / Ed. 22. 11. 2022
Významné hrozby pro energetickou tranzici spojené s kritickými surovinami

Země Evropské unie usilují o nahrazení fosilních paliv alternativními zdroji, které vyžadují velké množství kritických surovin. Ty přitom těží jen několik států světa a Evropa je závislá na dovozu z Číny.

Energetická krize spojená s útokem Ruska na Ukrajinu nám ukazuje, že závislost na importu energetických surovin s sebou nese rizika. Přechod na obnovitelné zdroje energie může být cestou, jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu. Vzhledem k nutnosti dovážet suroviny pro obnovitelné zdroje ze zahraničí však hrozí, že dojde k posílení závislosti rozvoje evropské energetiky na zemích jako je Čína.

K hlavní fázi přechodu na obnovitelné zdroje energie by v Evropě mělo dojít v následujících 20 letech. Poptávka dalších světových regionů přitom poroste ještě rychleji a zahájení těžby v nových nalezištích trvá i více než 15 let. Lze tedy očekávat celosvětový nedostatek surovin kritických pro energetickou tranzici.

Jakých surovin bude ve spojení s energetickou tranzicí nedostatek? Jakým hrozbám bude čelit Evropa a Česko? Jak jsme na měnící se situaci připraveni a co může český stát dělat? Těmito i dalšími otázkami se zabývá nový policy paper.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3445
Evropská unie 2212
ekonomika 1014
energetika 457
Česká republika 2777
Čína 986
česká zahraniční politika 1282
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: