Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá stážistky/stážisty pro čínské projekty

Uhlíková dividenda na Slovensku

Jan Svoboda Jan Svoboda / Ed. 9. 2. 2022
Uhlíková dividenda na Slovensku

Uhlíková dividenda je poměrně nový koncept, který může podle mnoha ekonomů i environmentálních vědců představovat účinnou a spravedlivou cestu k dosažení nulových emisí. Celkové výnosy z prodeje povolenek ze systému EU ETS v období 2021-2030 jsou na Slovensku odhadovány na 12,4 miliard eur. Vyvstává tak otázka, jak tyto prostředky co nejefektivněji využít.

V současnosti používá Slovensko výnosy z povolenek na programy a činnosti související se snižováním znečištění, nakládáním s odpady a odpadními vodami. Životní náklady na Slovensku se ale v důsledku zdanění uhlíku pravděpodobně zvýší. Uhlíková dividenda je transparentní a jednoduchý nástroj, který by zajistil, aby právě zranitelné domácnosti dostaly kompenzaci za zvýšené náklady spojené se zdaněním uhlíku.

Uhlíková dividenda řeší problém energetické chudoby i příjmové nerovnosti. Je to nástroj, který je jednoduchý, nevyžaduje složitou administraci, a může být zajímavý pro veřejnost i politiky. Je to také cesta jak získat podporu pro nízkouhlíkovu transformaci – finanční podpora z výnosů povolenek formou například grantů je pro občany a občanky méně viditelná a souvislost se zdaněním uhlíku méně zřejmá.

Autor Jan Svoboda ve studii navrhuje, aby Slovensko rozdělilo 40 % výnosů z aukcí povolenek všem obyvatelům a obyvatelkám Slovenska, což by v letech 2021-2030 znamenalo v průměru asi 127 eur na osobu a rok. Zbytek by měl směřovat do Fondu životního prostředí Slovenské republiky, na programy zvyšování energetické účinnosti a zavádění systémů obnovitelných zdrojů energie v domácnostech, do Fondu zelených inovací a zbytek může být použit jako kompenzační platby energeticky náročným průmyslovým odvětvím ohroženým únikem uhlíku.

Studie byla vypracována pro slovenského europoslance Martina Hojsíka, člena skupiny Renew Europe a strany Progresívne Slovensko.

RESEARCH PAPER Ke stažení

Uhlíková dividenda na Slovensku
Tagy
Tagy
Slovensko 212
ekonomika 1011
energetika 440
životní prostředí 316
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: