Střet perspektiv: Analýza klimatických debat ve střední a východní Evropě před volbami v roce 2024
Veřejná debata o klimatických politikách a dekarbonizačních opatřeních prochází v Evropské unii významnými změnami. Veřejné mínění v členských státech napříč EU ovlivňuje řada vzájemně provázaných výzev - ať už jsou to rostoucí ceny energie, potřeba zajistit energetickou bezpečnost, nebo požadavek na rychlou implementaci opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu. Ústředním tématem v celé EU se stal střet mezi ekonomickými zájmy a environmentálními cíli, který představuje zásadní výzvu pro přijetí nadcházející transformace ekonomiky veřejností.
Tento soubor analýz zkoumá konkrétní politiky v oblasti klimatu a stav veřejných debat zaměřených na Zelenou dohodu pro Evropu před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024 ve vybraných zemích EU: Česká republika, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Německo, Španělsko a Francie. Cílem autorů a autorek z jednotlivých států bylo prozkoumat mediální pokrytí těchto otázek, pochopit různé perspektivy a argumenty, které utvářejí veřejnou debatu o těchto otázkách, a zjistit, jak k ní přispívají oficiální reakce a mediální obraz předkládaných opatření.
V první části tohoto dokumentu jsou představeny jednotlivé národní kapitoly, jejichž autory jsou odborníci a odbornice z příslušných zemí, členové evropské sítě think tanků „Green Deal Think Tank Network“, kterou AMO koordinuje. Zabývají se mimo jiné podrobnostmi argumentů souvisejících s klimatem, reakcí na klimatickou krizi, energetickou transformací a výzvami pro průmysl.
Následující kapitoly jsou věnovány srovnání klíčových narativů. Závěrečná část navrhuje doporučení a poukazuje na možnosti pozitivní změny. Nezbytné bude přijmout opatření pro sociálně spravedlivou transformaci a zaměřit se na účinnou komunikaci jednotlivých opatření, která by překlenula propast mezi politickými cíli a jejich vnímáním veřejností.