Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Progresivní redistribuce výnosů ze zdanění energie a emisních povolenek: Posouzení dopadů vybraných částí balíčku Fit for 55 na české domácnosti

Oldřich Sklenář Oldřich Sklenář / Ed. 2. 8. 2022
Progresivní redistribuce výnosů ze zdanění energie a emisních povolenek: Posouzení dopadů vybraných částí balíčku Fit for 55 na české domácnosti

Loni v létě byl Evropskou komisí představen balíček legislativních návrhů Fit for 55. Ten má umožnit splnění společného unijního závazku snížit emise skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s rokem 1990.

Součástí balíčku je mimo jiné i návrh revize Směrnice o zdanění energie nebo rozšíření stávajícího systému obchodování s emisními povolenkami pro emise z budov a silniční dopravy. Právě v souvislosti s těmito částmi balíčku se začaly objevovat obavy o možné ekonomické dopady, které byly umocněny nástupem energetické krize v průběhu loňského podzimu.

Tato práce se s využitím modelu, který vypracovala partnerská organizace v rámci probíhajícího mezinárodního projektu, snaží určit dopady přijetí zmíněných částí balíčku na české domácnosti a identifikovat dostupná mitigační opatření. Důraz je přitom kladen na možnou progresivitu vzniklé ekonomické zátěže.

Byť zde existují určitá omezení, vyplývající z nedostupnosti aktuálních dat, je podle výsledků této práce možné při zavedení vybraných částí balíčku a uplatnění vhodných kompenzačních mechanismů přispět ke zvýšení disponibilních příjmů nejchudších domácností při minimálním nárůstu ekonomické zátěže pro zbytek obyvatelstva.

Tato práce pak na národní úrovni doplňuje již publikované shrnutí pro státy EU.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
CZ PRES 2022 52
Evropská unie 2222
energetika 474
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: